...................
...................

ULUSAL BİLİNÇ ADİGE CEGULARLA DİRİLTİLİYOR
Haber Merkezi (Cherkessk)
Adige Mak, 07.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Bir kaç yıldır Adigey’de olsun, Kabardey’de olsun ya da soydaşlarımızın yaşadığı diğer ülkelerde olsun tarihi önemi olan Adige danslarının sergilendiği Cegular düzenleniyor. Bu güzel adet Çerkessk gençleri tarafından yeniden gündeme getirildi. Son günlerde Adige Hable rayonu Adige Xase'sinin öncülük ettiği gelişmeler sayesinde Adige Cegu, ulusal örf-adetlerin diriltip yaşatılmasında öncülük görevi üstleniyor.

Adige Xase thamadesi Aslan Ali’nin büyük katkı ve hizmetleri ile Adige Cegu gündeme oturdu. Bu gelişmeler yaşlı, genç bütün herkesi derin bir sevince duymalarına neden oldu. Bu sevindirici çalışmaları daha da önemli kılan “dejjıyebeş”i yüksekte tutularak alnı dik meydanı zapt eden  ceguak’onun sergilediği figürlerdi. Ünlü aktör Akh Muharbeç’in adını taşıyan Adige Tiyatrosu aktörlerinden Kharden Zavur’un yönettiği oyuncular üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapıp seyrine doyum olmaz bir seremoni ortaya koydular. Ünlü Pşinawo’lar Hatıw Fatime, P’et’ Fatime ve Apse Diane güzel bestelerinden örnekler sundular.

Adige Hable rayonu örnek alınarak Çerkes Khale'de yoğun bir katılımla Adige Cegu yeniden kurgulandı. Oyun alanı Adige ve Abaza gençleri ile dolup taştı. İnsanlar olan görsel şöleni keyifle izlediler. Önümüzdeki kışa kadar bu gibi keyifli toplantılar ayda 2-3 defa yerleşim merkezlerinde tertiplenirse büyük faydalar getireceği Adige Xase ve gençlerce önemli bir tespit olarak dile getirildi.