...................
...................

KUZEY KAFKASYA KÜLTÜREL MİRASI KORUMA ALTINA ALINIYOR
Haghur Susan
Adige Mak, 07.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
R.F.’de yaşayan farklı ulusların sahip oldukları kültür miraslarının korunması en önemli sorunların başında geliyor. R.F. Güney Bölgesi Federasyon kurucu üyeleri arasındaki ekonomik işbirliği çerçevesinde Astrahan’da “Kuzey Kafkasya” isimli kültür ve sanat koordinasyon konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıya R.F. Güney Bölgesi kurucu öznelerinin (Adigey, İnguşetya, Çeçenistan, Krasnodar ve Stavropol Kray ve diğer cumhuriyetler)  kültür bakanları ve ileri gelen aydınları katıldılar.

Toplantıda R.F. kültür,basın-yayın enformasyon bakanı Aleksandr Sokolov’un bildirisi olan “Rusya’da yaşayan ulusların kültürlerinin yaşatılması ve geliştirilmesine yönelik uygulamalar” ve “ Rusya’nın kültür merkezlerine yönelik sorunların çözümlerine dayanak teşkil eden Federal Anayasanın 131. maddesinin gözden geçirilmesi” başlığında iki temel konu üzerinde duruldu.

Bunlarla beraber bu yıl 10.’su Çeçenistan’da düzenlenecek “Kafkasya Barış İçinde Yaşasın” adlı festivale yönelik çalışmalar üzerinde değerlendirmeler yapıldı.