...................
...................

TAHTEMUKAY RAYONUNDAKİ DEV ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN İNŞAATI DEVAM EDİYOR
Haghur Susan
Adige Mak, 07.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Tahtemukay rayonunda temeli geçen yıl atılan İKEA ve MEGA isimli alışveriş merkezlerinin yapımına devam ediyor. Alışveriş merkezleri Krasnodar’a yakın olup 120 hektarlık bir alanda planlandı ve 20 hektarlık kapalı alana sahip olacak. 60 yıllık geçmişi olan İsveç şirketi İKEA dünyaca bilinen bir marka olup 24 ülkede 207 şube ile hizmet veriyor.Rusya’da da 2000 yılından beri hizmet veren şirket 9. şubesini Adigey’de kuruyor. Bir çok alışveriş merkezi olmasına rağmen İKEA bazı farklılıklara sahip. Aranılan her şeyin bulunabileceği ve fiyatlarında benzerlerine kıyasla daha ucuz olacağı bir yer olacak.

İnşaatın bugünkü durumunu, cumhuriyetimiz açısından sağlayacağı faydaları öğrenmek için Tahtemukay rayonuna gittik ve İKEA’nın proje müdürü Gunnar Omberg ile bir söyleşi yaptık. Projenin sorumlusu olan Gunnar, aynı zamanda alışveriş merkezinin yapımı ve yeriyle ilgili olarak A.C. ve Krasnodar Kray yetkilileri ile ilişkileri de yürütüyor.

G. Omberg şirketin trafiğin yoğun olduğu, ana yollardan uzak olmayan ve ulaşımı kolay yerleri inşaat bölgesi olarak seçtiğini söylüyor. A.C. yetkililerinin kendilerini karşılayıp ilgilenmenlerini nazik bir jest olarak nitelendirip, inşaat yerinin çok mükemmel bir seçim olduğunu, gerek A.C. gerekse Krasnodar Kray sakinlerinin rahatça ulaşabilecekleri bir yer olduğunu ifade ediyor. İstenilen her şeyin bulunabileceği ve dinlenme amaçlı tesislerinde yer alacağı alışveriş merkezinin bitirileceğine olan inancını dile getiriyor.

Sayın Gunnar 30 yıldır dünyanın pek çok ülkesinde benzer inşaat projeleri üzerinde çalışmış Rusya’dan önce İngiltere, Portekiz ve Suudi Arabistan’da bulunmuştur. Kendisi İsveçli ve Portekiz’de yaşıyor. Ona göre insanların genel kanısı Rusya’da iş yapmak oldukça zor ama bir o kadar da ilginç.

Henüz inşaata başlandığı 1 yıl olmadan projenin uygulanması %50 düzeyine geldi. Temel atıldı, duvarlar yapıldı. Çatı inşaatı bitmek üzere. Müteahhitlik işini Rönesans Yapı adlı Türk firması üstlenmiş. Bu firma dünyaca tanınmış global inşaat işleri yapan bir çok firma arasından özenle seçilmiş. Alışveriş merkezinin 2008 Nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor.

Avrupa standartlarında hizmet vermeyi amaçlayan İKEA alışveriş merkezinde 150 civarında giyim ve ayakkabı dükkanı yanında, sinema salonu olacak. 6 bin araçlık otoparka sahip yapıda tüm yıl hizmet verecek buz pateni pisti de yer alacak.

İKEA’nın hizmete açılması 5 bin kişilik bir istihdam yaratacak. A.C. bütçesine katkı sağlayacak. Başkan Thak’uşıne Aslan’ın henüz göreve başladığı günlerde Ukrayna ve Rusya İKEA sorumlusu Per Kawfman ile bir araya gelmişlerdi ve İKEA alışveriş merkezinin A.C. açısından önemi üzerinde durmuş, yatırımın arttırılması üzerinde de fikir teatisinde bulunmuşlardı. 200 milyon Euro (7 milyar Ruble'ye yakın)  tutarındaki yatırım gerçekleşirse Tahtemukay rayon sosyo-politik ve ekonomik açıdan çok daha güçlü duruma gelecek.

Alışveriş merkezinde çalışacakların seçimine dair çok özenli kriterleri olduğunu da anlatan Gunnar, genç ve ticari kabiliyeti olanlara öncelik verdiklerini belirtti. İKEA projesi gerçekleştiği takdirde insanlarımıza büyük faydalar sağlayacak. İnsanı yaşatan umuttur. Bizde bu umutla her şeyin cumhuriyetimiz için daha iyi olmasını temenni ediyoruz.