...................
...................

KARAÇAY ÇERKESSK'TE HALKLARIN ÖRNEK DAYANIŞMASI
Haşşıkhoye Woleg (Cherkessk)
Adige Mak, 07.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Karaçay-Çerkessk’in en önemli zenginliği pek çok farklı ulusun bir arada yaşamasıdır. Bu beraber yaşam şeklinin ülkemizce çok değerli olduğunun göstergesi Karaçay-Çerkessk Cumhuriyeti'nde yaşayanların 2003 yılından beri yapılan dayanışma günü kutlamalarıdır. Başkan Mustafa Batdiyev’in kararnamesi ile de tespit edilen kutlama günü resmi anlamda dayanışma günü ilan edilmiştir.

Geçtiğimiz 3 Temmuz'da gerçekleştirilen dayanışma gününe verilen önem, Karaçay-Çerkessk Cumhuriyeti'nde barış, huzur ve karşılıklı anlayış ortamı olduğunun göstergesi oldu. Adige, Karaçay, Abaza, Rus, Tatar ve Osetler dayanışma gününü beraberce kutladılar.

Artık Karaçay-Çerkessk’te bir Abaza rayonu var. Rusya’da yaşayan nüfusu az olan uluslardan olan Abazaların yıllardır özlemini duydukları rayon istekleri ve diğer uluslarında onlara desteği dayanışma gününe daha yüksek ve derin bir anlam kattı. Dayanışma gününe yönelik hazırlanan “Bir evde yaşıyoruz” adlı program Nart stadyumunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Ulusların örf-adetlerini simgesel olarak ifade eden standlar stadyum  yakınına kurularak misafirler burada güler yüzle karşılandı. Habez rayonu başkanı Şıbzıxho Muharbiy burada misafirlerini karşılayıp buyur etti.

“Günümüzde bile Karaçaylar’da kullanılmakta olan “Çerkes Namusu” denilen söz sizin güzel adetlerinizin başka uluslara da ölçüt olduğunun en büyük göstergesidir” diyen Habez rayonu başkanı Ş.Muharbiy, çok önemli bir mesaj vermiş oldu. Bütün uluslar kurdukları standlarda misafirleri güler yüz ve misafirperverlikle ağırlamak için birbirleri ile yarıştılar.