...................
...................

ADİGEY'DE EMEKLİLERİN YAŞAM MÜCADELESİ
Haber Merkezi
Adige Mak, 10.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Avrupa’da insanlar emekli olduklarında gerçek bir istirahat dönemine giriyorlar. Daha açık bir ifadeyle arzu ettikleri gibi daha önce uğraşamadıkları ilgi ve hobilerine göre bir yaşam sürüyorlar. Kimi dünyayı geziyor, kimi okuyor, kimi resim yapıyor yada kitap okuyor.

Bizim emeklilerimizi ele aldığımızda onları emeklilikten hemen sonra tekrar iş hayatında görüyoruz. Bu durum çalışma isteklerinden ya da meslek aşklarından kaynaklanmıyor. Temel sorun emekli maaşlarının yetersizliğidir. 2 bin 800 Ruble alan bir emekli nasıl yaşamını sürdürsün? Bu paranın 2 bin Rublesi sabit kamu hizmetleri için harcanırsa.

Onlar şüphesiz ülkeleri için hizmet üretirken böyle bir durumu akıllarından bile geçirmiyorlardı. Mevcut emeklilik sistemi değişmeden 40 milyon civarındaki emeklinin yaşam şartlarının düzelmesi mümkün değildir. Sistem değişmese emeklilerin sıkıntıları artarak devam edecek. 500 ya da bin Ruble'lik bir artış bir değişime de sebep olmaz. Mevcut sorunları ancak köklü bir reformun çözeceğine şüphe yoktur.

Rusya Adalet Partisi’nin hazırladığı tasarıya göre en az emekli maaşının 6 bin Ruble olması öngörülüyor. Tasarıya göre ayrıca emeklilerin kamu hizmetlerinden daha düşük ücretle faydalandırılması düşünülüyor. Belediye ve kamu hizmetleri için maaşlarının en fazla %10’u kadar bedel ödemeleri ve vefat eden emeklilerin müktesep haklarının birinci dereceden mirasçılarına verilebilmesi tasarıda yer alıyor.

Kanunun 10 yıl geriye dönük işlemesi öngörülüyor. Bunlar gerçekleşirse bugünkü emeklilerimiz yasa kapsamına girecek ve bu sayede kendilerini mesut sayacaklar.