...................
...................

ADİGEY’DE GENÇLER TATİLİN KEYFİNİ ÇIKARIYOR
Yelbeşe Ruslan
Adige Mak, 11.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Her çocuğun aylarca özlemini çektiği keyif dolu günlerin yaşanacağı yaz mevsimine girdik. Kış mevsimi buyunca dillerinden düşmeyen sıcak yaz günleri ve serin nehir suları artık çocukların keyifli oyunlarından kaynaklanan seslerle yankılanıyor. Nehirler ve çocuklar birbirlerine geri dönüşü olmayan bir şekilde söz vermişte taraflardan biri bunun gereğini yapmıyormuşcasına nazire yaparak bütünleşip nefis bir manzara ortaya koyuyorlar.

Nehir, coşkun sularında serinleyen gençlere adeta “sizi çok özledim, benim serin sularımda kalın ve oynamaya devam edelim” dercesine onları kutsayıp kışın yoğunluğundan ve rehavetinden arındırıyor. Bütün bunlar olurken zaman adeta durmuş gibi geliyor insana.

A.C. gençlerinin, çocuklarının yaz tatilini nasıl geçirdiklerini öğrenmek için ünlü dinlenme merkezi Legho-Nakhe’da açılan çocuk tedavi ve dinlenme kampına yöneldik. Khurcıps çayı kenarında asırlık ağaçların çevrelediği kampın bahçesine ulaştığımızda serin bir rüzgar adeta merhaba dercesine bizi karşılıyor. Yüzlerce farklı çiçek arasından çocuk kampının ana binasına süzülüyoruz. Çocukların başkanı Ts’ıp’ıne Elle ve görevli rehber Natalya Soloveva meraklarımızı giderecek yanıtları veriyor.

“Kampta Adige Öğretmen Koleji öğrencileri yanında Adigey Devlet Üniversitesi öğrencileri den oluşan 145 kişilik grup tatil yapıyor. Üç haftalık tatil süresince kampa gelen çocuklar unutamayacakları bir tatil geçirecekler bizde bu tatilin en iyi şekilde değerlendirilmesinin yollarını düşünüyoruz. Günün her saati çeşitli spor müsabakalarıyla ve münazaralarla dolu desek yanlış olmaz. Sağlık sorunu olan çocuklar da her gün uzmanlar denetiminde tedavi görüyorlar” diyor T.Elle.

Temiz dağ havası ve şifalı suda dinlenmek için kampta çeşitli bölümler yapılmış. Adige Öğretmen Koleji 3. dönem öğrencilerinden Haç’ets’ık’u Emme ve Kuşü Larise ile kampta tanıştık. 13 yaşındaki Khat Anzor, “ Ben Yablonovske’den geldim. Hemen hemen her yıl bir gençlik kampına gidiyorum. Bu Legho-Nakhe’ya ilk gelişim. Buradaki etkinlikleri çok beğendim. Burada pek çok arkadaş edindim. Yarın ya da yarından sonra da şelaleler bölgesine gideceğiz” diyen Anzor’a, ailesini özleyip özlemediğini sorduğumuzda “inanın bunu düşünmeye vaktim olmadı” diyor.

Anzor’un grup rehberi H.Emme ile yaptığımız söyleşide spor müsabakalarından başka çocukların sağlıklı ve gürbüz olduklarını ispat edecekleri değişik etkinlikler yaptıklarını da söyledi.

İşte böyle Legho-Nakhe’daki çocukların tatil serüveni.Bizde burada geçirdikleri zamanı asla unutmayacaklarına ve çokça sözünü edeceklerine tüm kalbimizle inanıyoruz.