...................
...................

ADİGEY'DE 450. YIL SEFERBERLİĞİ
ǒare Fatım
Adige Mak, 11.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
10 Temmuz'da A.C. Kültür Bakanlığında bütün bakanlık birimleri, Adigelerin kendi istekleri ile Rusya’ya katılmalarının 450. yılı kutlamaları hazırlıklarına yönelik bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya A.C. Kültür Bakanı Lhetser Adam, Bakan yardımcısı Şşewapts’ıkho Aminet, Kültür Bakanlığı Şube Başkanları Şhalaxho Svetlana, Şewcen Belle ve bakanlık çalışanları katıldılar.

Toplantı Kültür Bakanı L. Adam’ın Adigelerin kendi istekleri ile Rusya’ya katılmalarının 450. yılı konulu raporu sunmasıyla başladı. Bakanın ifadesine göre, anma gününde pek çok kültür kurumu da etkinlik yapacak. 24-27 Eylül tarihleri arasında R.F.’nun bir çok yerinden gelecek temsilcilerin katılacağı etkinlikler Maykop’ta yapılacak.

Bununla beraber Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkessk’te de 450. yıl konulu etkinlikler gerçekleştirilecek. Kuzey Kafkasya Kültür ve Sanat Koordinasyon Konseyi üyelerinden olan Çeçen Cumhuriyeti başkent Grozni’de Kafkas Dünyası adlı bir festival tertip edecek.

Moskova’da yapılacak kutlama günü etkinliklerine de hazırlandıklarını söyleyen L. Adam, kutlama töreninin en iyi şekilde gerçekleştirilmesinin sadece bakanlığa değil bütün devlet kurumlarına ait bir sorumluluk olduğunu belirtti.

Toplantıda ulusal kültürün ve örf-adetlerin A.C.’de güçlendirilip etkinleştirilmesine yönelik bir rapor sunan Şlahaxho Svetlana, “Çeşitli etkileşimlerden dolayı kaybettiğimiz ulusal değerlerimiz üzerinde durarak, bu durum bize kaçılmaz sorumluluklar getiriyor” dedi.

Yeni nesillerin zengin ulusal değerlerini kaybetmeden doğru bir eğitime kavuşturulmaları konusunda atılan adımlardan da bahsederek, A.C.’de 138 ulusal kültür derneği bulunduğunu ve bunların 1296 üyesi olduğunu belitti. Bunların dışında 22 bin kişiden fazla insan da gönüllülük esasına göre katkı sağlıyorlar.Ulusal kültürün yaşatılıp güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için A.C. Kültür Bakanlığı'nın pek çok konuda çözüm ürettiğini ve komplike bir program geliştirilip uygulamak için çok ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Toplantıda başka konular üzerinde de değerlendirmeler yapıldı.