...................
...................

BAŞKANA DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ
Seauh Goşnaghu
Adige Mak, 12.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C.Başkanı Thak’uşıne Aslan’ın 60. doğum gününe ithafen Prof. Dr. Şeş’e Kazbek tarafından ”Şıwur renew wanem yis – Atlı daima tetiktedir” adlı bir eser telif edildi. Kitap A.C.’de yaşayan en büyük eleştirmen kabul edilen Şeş’e Kazbek’in müthiş ve büyüleyici ifadeleri ile sayın başkanın çocukluğundan günümüze kat ettiği hayatını biyografik bir şekilde anlatıyor.

Şeş’e Kazbek aynı zamanda sayın başkanın doktora hocasıdır. Çok iyi tanıdığı bir kişiye ait bu eseri yazmak yazar için ayrı bir sevinç kaynağı oldu. Yazar ön sözünde başkanın küçüklüğünden söz ediyor. Başkanın ailesi, anne-babası onların eğitim usulleri, özlemleri Şeş’e Kazbek’in edebi ifadeleri ile adeta gözünüzde canlanıyor.

Başkan öğrencilik yıllarında teşkilatçı kişiliği ile ön plana çıkıyor. Hedef koymak ve ona ulaşmak başkanın yaşamının bir parçasıdır. Yazar başkanın insanları etkileyen onlara söz geçiren karizmatik kişiliğini açıkça ortaya koyuyor. Şeş’e Kazbek’in tespitine göre başkan,sosyal ilişkilerinde mükemmel, gizlisi saklısı olmayan her şartta doğruyu söyleyen hatta bunu yaşam şekli haline getiren biridir. Başkanın prensip sahibi olduğunu sayın yazar defalarca bizzat görmüş, yaşamış biriyim diye yazıyor kitabında.

Şeş’e Kazbek başkana öğrencilik yıllarında yabancı literatüre dair bir ödev verdiğini hatırlıyor. Başkan ödevi sunarken konusuna hakim, kendine güvenen bir tavırla yanıtlar veriyor. Karizmatik tavırlarla soruları yanıtlayan o zamanın öğrencisi başkana sayın Şeş’e Kazbek deneme amaçlı pekte bilimsel önemi olmayan bir romandan sual tevcih ediyor.Genel olarak normal bir öğrenci “hocam kitabı okuduğum çok oldu, hatırlamıyorum” der. Ancak Thak’uşıne Aslan,  “o romanı okumadım,okuyup huzurunuza geleceğim” demiştir. Şeş’e Kazbek öğrenci Thak’uşıne Aslan’a , “daha çok okumalısın” dediğinde, “ yazarların kitaplarını okuyorum, ancak felsefe ve felsefi eserlerle daha çok ilgiliyim bu sayede de siz benim adımı gelecekte de duyacaksınız” demişti.

Genç Thak’uşıne Aslan’ın bu sözleri aynen gerçekleşti. O dönemki düşünceleri ve hedefleri çok netmiş ki, Thak’uşıne Aslan, karizmatik yükselişini sürdürdü. Kendi üstün gayreti ile açılışına vesile olduğu üniversiteyi yıllarca yönetti. Sayılamayacak kadar akademik unvanı olan Thak’uşıne Aslan bugün A.C.’nin Devlet Başkanı'dır. Söyleminde olduğu gibi kendinden bahsettirdi ve adı hafızalara kazındı.

Başkanın hayatını anlatan kitap bir çok bölümden oluşuyor. Yazar Thak’uşıne Aslan’ın Maykop Teknoloji Üniversitesi rektörü oluşundan başlayarak onun bilimsel hayatından genişçe söz ediyor. Her başlık içerdiği düşünceye dayalı olarak isimlendirilmiş.

Kitabın her bölümü meşhur şair ǒışşekho Alim’in şiirleri ile başlıyor. Şiirleri kitabın kahramanı Thak’uşıne Aslan’ın hayatı ile birebir örtüşüyor. Yazar başkanın hayatını anlatırken kendi düşüncelerinin yanında, gazete haberlerine, iş arkadaşlarının ve gençlik arkadaşlarının da düşüncelerine yer vermiş.

Kitapta başkanın değişik zaman ve mekanlarda çekilmiş resimleri de var. Beş yüz adet basılan kitaba başkanın resimleri ayrı bir güzellik katmış. Şeş’e Kazbek günümüzün başkanı, geçmişte kendi öğrencisi Thak’uşıne Aslan’ın 60. doğum gününü işte böyle kutladı.