...................
...................

MAYKOP KARDEŞLİK ANITI RESTORE EDİLİYOR
Yelbeşe Ruslan
Adige Mak, 13.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Tarihi ve sosyal önemi büyük olan 450. yıl kutlamalarının yaklaştığı bugünlerde Maykop kardeşlik anıtı restore edilip yenilenmiş olacak. Bu konudaki gelişmeleri öğrenmek üzere A.C. Kültür Bakanlığı tarihi ve kültürel eserleri koruma kurulu uzmanlarından Ts’ıpıne Rüstem ile bir araya geldik.

- Sayın Rüstem, yönetimini üstlendiğiniz birimin Maykop kardeşlik anıtının restorasyonu ile ilgilendiğinizi biliyoruz. Projede sarf edilecek maddi kaynağın ne kadar olduğu ve restorasyonun nasıl olacağı konusunda okurlarımızı bilgilendirebilir misiniz?

- Maykop’taki kardeşlik anıtı cumhuriyetimizde mevcut olan federalizm anlamında önemli anıtlardan biridir. Anıt bugün 50 yaşında. bugüne kadar herhangi bir restorasyon görmedi. Anıtın federal önemine binaen restorasyonun tamamı uzmanlarca yapılması lazım. Proje için yapılan başvurulardan Hak’uçu Ramazan’ın ki kabul gördü. 2.4milyon Ruble civarındaki tahsisat federal hükümet tarafından serbest bırakılacak.

- Yönetim biriminiz nelere dikkat ederek hazırlık yapıyor?

- Temelde anıttaki heykelin restorasyonu en önemli amaç bunun yanında anıtta yer alan çelik ve bronz kısımlar kar ve yağmurdan dolayı korozyona uğramış bundan dolayı da anıtın kaide taşları çirkin bir görünüm arz ediyor. Bundan hareketle temelin granit ile yenilenmesine karar verildi. Korozyona uğramış metal kısımlar taşlanarak küflerden arındırılacak gereken yerlerin  taşları da yenilenecek. Gerekli bazı materyaller Almanya’dan ithal edilecek. Heykelin bulunduğu alanda mevcut fıskiyelerin yenilenmesi oranın müdavimlerinin dikkatini çekmiştir. Fıskiyeli havuzun temeli tamamen taşlar ile örüldü. Bu temizleme işlemini kolaylaştıracak. Fıskiyeleri çevreleyen bordür taşları da değiştirildi.


- 450. yıl kutlamalarına dönecek olursak artık sayılı günler kaldı. Eylül ayı sonunda kutlamaların başlaması düşünülüyor. Sayın Rüstem anıtın yenilenmesi o tarihten önce bitirilebilecek mi?


- Bu federal hükümetin tavrına bağlı. Restorasyon görevlileri gerekli kaynak tahsis edilir edilmez işlerini bitirecekler.

- Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

- Bende teşekkür ediyorum.