...................
...................

ŞAMPİYON MEFE BİLAL
Betekho Albeç
Adige Mak, 14.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Yakın zamanda Moskova’da düzenlenen Rusya Federasyonu Serbest Güreş Şampiyonasına katılan Adige genci Mefe Bilal, büyük bir başarıya imza attı.120 kiloda güreşen Mefe Bilal rakipleri tek tek yenerek finalde 5 kez Rusya Federasyonu ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Dağıstanlı sporcu Kuramagamedov Kuramagomed ile karşılaştı. Karşılaşmanın bitimine 30 saniyeden az bir süre kala güreşçimiz 3-0 öne geçti. Bu sırada Dağıstanlı sporcu sakatlanarak güreşi bırakmak zorunda kaldı ve Mefe Bilal karşılaşmayı kazanarak şampiyon oldu.

Final maçından sonra Rusya Federasyonu Şampiyona Ajansı Bes Sport’a konuşan Mefe Bilal şunları söyledi; “Geçen sene Kuramagamedov’u bu kadar kolay yenebileceğimi hiç düşünmüyordum. Neden derseniz, 120 kilo ağırlığındaki Kuramagamedov’un karşısında dayanabilecek bir güreşçinin dünya yok gibime geliyordu. Şampiyonadan önce antrenörler, Kuramagamedov’un beni devirmek istediğini söylemişlerdi. Fakat bu isteğini ona yaşatmadım.”

Şunu da hatırlatalım, Mefe Bilal gençler dünya ve Rusya Federasyonu şampiyonluğu sahibi. Serbest ve Greko-Romen dallarında sporcu gerçekten çok güçlü. O şuanda Dağıstan’da yaşıyor ve Mohaçkale Üniversitesi Turizm bölümünde öğrenim görüyor. Şampiyonalarda aldığı puanlar Adigey ve Dağıstan arasında ikiye bölünüyor.

Önümüzdeki yıl Pekin Olimpiyatları'na katılacak olan Bilal, olimpiyatlarda başarı sağlaması için Dağıstanlı antrenörler tarafından yoğun ve dikkatli bir şekilde hazırlanıyor.