...................
...................

DİASPORA İLE ANAVATANI BİRBİRİNE BAĞLAYAN KÖPRÜLER FESTİVALLER
Workhıjj İdris
Adige Mak, 14.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Haziran ayından beri Adige Kültürünü geliştirmek, güzelleştirmek ve ilerletmek için Türkiye’deki Kafkas Denekleri tarafından toplantılar düzenleniyor. Soydaşlarımızı ulusal sorunlara karşı bilinçlendiren ve dahi iyiye doğru yol aldığımızı açıkça gösteren bu toplantıların bu kadar çok yapılması bizleri de sevindiriyor.

1 Temmuz'da Güney Marmara bölgesi dernekleri, 7 Temmuz'da Kayseri Kafkas Derneği ile yakın zamanda Türkiye’nin Batı bölgesindeki ve Karadeniz kıyısındaki Kafkas Dernekleri tarafından düzenlenen festivaller soydaşlarımızın yoğun katılımları ile gerçekleştirildi. Bunların yanında büyük önemi olan bir diğer organizasyon Kayseri Kafkas Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel El Sanatları sergisiydi.

Özellikle belirtmek isterim ki, Kayseri Kafkas Derneği her sene bu festivali düzenliyor. Bu büyük festivale Adige Cumhuriyetlerinden dans toplulukları ve şarkıcılar da davet ediliyor. Festival muazzam şekilde gerçekleşirken, soydaşlarımızın da gönüllerine hitap ediyor.

Ulusal kültür ve tarihin geliştirilmesinde büyük önemi olan bu çeşit organizasyonlar, diasporada yaşayan soydaşlarımız ile anavatan arasında adeta bir köprü vazifesi görüyorlar. Geçen seneki festivale davet edilen “İslamey”de gösterilerini bu güzel organizasyonda yerini almıştı. İslamey için gerçekten çok anlamlı bir gösteriydi bu. Geçen sene aynı festivale katılan ünlü pşınawo Lhetserıkho Kime ve şarkıcı Lhaşe Albert de soydaşlarımıza büyük keyifli dakikalar yaşattılar.

Ulusal anlamda büyük önemi olan dilimiz, örf-adetlerimiz ve kültür mirasımızı yaşatmaları için, gelecek nesillere onları öğretmek ve sevdirmek büyüklerin önemli vazifesidir.

Kayseri Kafkas Derneği Kadın Komisyonu bilinçli ve aktif bir faaliyet sergiliyor. Avrupa Birliği destekli “Unutulmaya Yüz Tutmuş Çerkes El sanatlarının Korunması” amacıyla düzenlenen kurs büyük bir başarı sağlamıştır.

Kurs bitiminde 16-17 Haziran'da bir birinden değerli eserler sergiye sunulmuştur. Yoğun ilgiyle ve katılımla gerçekleştirilen sergi gerçekten derin anlam ifade ediyordu. Diasporada Adigabze, Adige Dansları, Woredleri ve el sanatları ile ilgilenen ve unutmadan bunları yaşatma gayreti içinde olan soydaşlarımızın, bir gün mutlaka Anavatanlarına döneceklerine dair en ufak şüphemiz yoktur.