...................
...................

ADİGEY’İN PINARLARI
Beghuşşe Mariyet
Adige Mak, 14.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigey’in Pınarları adlı çocuk dergisinin yeni sayısı çıktı. Ana başlık “Yaza Merhaba” diye atılmış. Derginin bu sayısı bütün çocukların özlemle bekledikleri yaz tatiline yönelik olarak basılmış. Rengarenk resimlerle bezenmiş dergide, çocukların kendi özgün yapıtları da yer alıyor. Ayrıca dergiye bu çocukların resimleri de konulmuş.

“Unutulmayacak Buluşma” isimli Hapeç’e Syuzanne’nin yazdığı makalede, Maykop 6 no’lu Orta Okulu'na şair, yazar Khuyikho Şıhanbiy’in yaptığı ziyaret ve onun öğrencilere hediye ettiği kitaplardan söz ediliyor.

Bu yıl Federal Başkan V. Putin ile beraber büyük bir heyetle Adigey Başkanı Thak’uşıne Aslan Ürdün’e bir ziyarette bulunmuştu. Heyette ünlü mücevher tasarım ve yapım ustası Yewtıx Asiyet de vardı. Dergide L’ıxese Svetlana’nın yazdığı bölümde Yewtıx Asiyet’in hünerli ellerinden çıkan altından yapışmış ve Ürdün Kralı'na hediye edilen altın elma ağacından söz ediliyor.

Diğer bir bölümde Adigey Cumhuriyet Lisesi öğretmenlerinden Salbiy Gordeyev’den bahsediyor. Salbiy pşıneyi çok seviyor ve onun çaldığı pşıneden çok güzel Adige ezgileri dinlemek mümkün.

Davur Ruzane’nin yazdığı küçük farenin maceraları adlı bölümü çocuklar ilgi ile okuyacaklar.

Merhaba adlı başlık, pek çok okuyucu resminin,yaz şiirleri ile fıkraların yer aldığı ve istisnasız herkesin sevdiği bir bölüm.

Bunlardan başka dergindin yeni sayısında, Adige ulusunun tarihinden kesitler, bitki ve hayvanlar aleminden haberler ve masallar mevcut. Çocukların ulusal tarihlerini öğrenmelerinde,hayatı sevmelerinde ve evrensel insani değerlere sahip olarak eğitilmelerinde büyük önemi olan konular yer alıyor.

Adigey’in değişik yerleşim birimlerinden okurlarca gönderilmiş haber ve sosyal aktiviteler, Sizden Gelenler adlı bir başlıkta toplanmış ve sevilecek bir bölüm.Karikatür bölümünde ünlü Walt Disney kahramanları yer alıyor.

Bütün çocukların yaz tatillerini dinlenerek,eğlenerek geçirmelerini ve yeni öğretim yılına dinç bir şekilde geri dönmelerini diliyoruz.