...................
...................

GENÇ YAZAR ÇURMIT YELDAR BARIŞ ADİGEY’İ ZİYARET EDİYOR
Yemt’ılh Nurbiy
Adige Mak, 17.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adige ulusal tarihi,kültürü ve politik sorunlarına yönelik bir kitabı Türkiye’de yayınlanan genç ve idealist yazar Çurmıt Yeldar Barış, bu günlerde Maykop’u ziyaret ediyor. Kendisiyle küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. İzmir’deki üniversiteyi bitirmek üzereyim” diye söze başlayan Yeldar, “ Adigelerin özgür yaşama isteklerine yönelik tarihi olayları bir araya getirerek kitabımı yazdım” dedi.

- Adige ulusu adına bir eser yayınlarsan asil ruhunun bir nebze olsun huzura kavuşacağını söylemişti sevgili babanız.


- Babam Çurmıt Mustafa, anavatana döndü ve Maykop’ta yaşıyor. Ulusal tarihimizden daha derin ve kapsamlı bilgi sahibi olmam için onun beni sahip kıldığı engin ulusal düşüncelerini Türkiye’de yaşayan Adige gençlerine ulaştırıyorum.

- Kardeşin Nart, Maykop’a döndü. Adigey Devlet Üniversitesi’nde öğrenim görüyor. Aynı zamanda ulusal halk dansları ekibimiz “Nart”ın da bir üyesi.

- Nart , “Nart” ekibi ile beraber Türkiye’de düzenlenen dünya festivaline katıldı. Bu günlerde Karadeniz’in kıyı bölgesinde ekiple beraber konserler veriyor.


- Yeldar, senin Adigey’e ilk gelişin benimde seni ilk görüşüm değil. Artık yüreğin anavatana dönmen gerektiğini söylemiyor mu?


- O benim ana hedefim, yaşam gayem.

“Yeldar 1 yıl içinde Adigey Cumhuriyeti’ne dönmenin hazırlıklarını yapıyor” diye Çurmıt Mustafa sohbeti koyulaştırıyor. Devamında Çurmıt Mustafa, “Adigey’de pek çok arkadaşı var. Görüşmek istediği arkadaşları azımsanmayacak sayıda. Yayınladığı kitabın ötesinde pek çok konuda yeni atılımlar yapacağından umutluyum.” diye söze devam ediyor.


- 2014 Olimpiyatlarının Soçi’de yapılacağı haberini Türkiye’de iken duyduğunuzda ilk akla gelen ne oldu, Yeldar?


- Sevindik, Federal Başkan Putin’in ifadelerinden anladığımız, şu anda yaşadığımız dünyada statümüzün korunması için bu organizasyonun yapılması gerektiği idi. Adigelerin tarihi topraklarında Olimpik oyunlar için gerekli alt yapı hazırlanırken, ulusal tarih eserlerimizin korunacağını umuyorum.


- Öncelikle yapılması gereken nedir?


- Yer isimlerinin tarihsel gelişimi ve oluşumu yazılarak tüm dünyaya ilan edilmeli. Tabii güzelliklerimizin zarar görmemesi adına bu konudaki düşüncelerimizin dikkate alınması ve uygulanması için çalışacağız.


- Düşüncelerinizin gerçekleşmesini temenni ediyorum.


- Teşekkürler.