...................
...................

BAŞKANA SEVGİ SELİ
Haghur Susan
Adige Mak, 17.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

İlerlemiş yaştaki bir insan geçmiş hayatını zaman zaman gözden geçirerek, geçmişinin muhasebesini yapar. Sayın Başkan Thak’uşıne Aslan, hayatının değişik safhalarının her birinde herkesçe bilinen belirgin izler bıraktı desem yanılmış olmam. A.C. dışında Kuzey Kafkasya ve Rusya’da da tanınan büyük bir politikacı, bilim adamı ve örgütleyici önderlik yeteneği olan bir kişilik olarak tanınır. Başkan doğum gününü 12 Temmuz’da kutladı. Doğum gününe binaen 16 Temmuz'da mülki ve idari amirler ile pek çok temsilci başkanı tebrik etti.

Kutlama merasiminde başkan ilk ifadelerinde, “bugün bu tebrikin tarihi  bir niteliği yoktur. Bugün herkesin hayatında var olan bir gündür” dedi. Bu tebrik merasimini güzel bir jest olarak değerlendiren başkan, candan tebriklerin ifade edilmesinden duyduğu sevinci özellikle vurguladı. Bin kadar tebrik mesajı aldığını da söyleyen başkan, “bu mesajlar sadece bana yönelik değil, mesajların içeriği aynı zamanda A.C.’nin varlığının bilindiğinin de ispatıdır. Yaptığımız ve yapacağımız icraatlarla daha çok gündemde kalmanın yollarını bulacağız.” dedi.

Özellikle vurgulanması gereken, 12 Temmuz akşamı Federal Başkan Putin’in A.C.Başkanı'nı telefonla aramasıdır. Putin, Başkanı tebrik ederek, mevcut imkanların A.C.’nin kalkınması için kullanılması, bütün A.C. vatandaşlarının ve başkanın ailesinin sağlığı için iyi dilekte bulundu.

A.C. Hükümet yetkilileri Egor Goryayinov önderliğinde tam kadro başkanın bu anlamlı gününde hazır bulundular. 60 yaşında büyük bilim adamı ve devlet adamlığının ötesinde başkanın büyük bir icraat adamı olduğunu Gariyayinov ifade etti.

R.F.’nin A.C. nezdindeki temsilcisi Vladimir Altunin de başkana tebriklerini iletti. Altunin, başkanın tutum ve davranışlarıyla tam bir Adige olduğunu, bunu her daim belli ettiğini ve böyle bir şahsiyetle bir ortamda bulunmanın mutluluğunu ifade ederek, başkana yapılan tebriklerin onun başarısıyla kazandığı saygının bir ifadesi olduğunu belirtti.

Parlamento Başkanı Hacebıyekho Ruslan öncülüğündeki milletvekilleri Başkana iyi dilek ve sağlık temennilerini iletenler arasındaydılar. A.C.’nin daha da kalkınması için başkanın niyetlerinin gerçekleşmesi niyetiyle temennide bulunup, başkana iyi cins bir at hediye ettiler.

A.C. Hükümet yetkilileri, mülki ve idari erkan, İç İşleri Bakanlığı güvenlik birimleri, muharip gaziler derneklerinin temsilcileri, iş adamları,şehir ve rayon yöneticileri ve toplumun pek çok kesiminden bir çok kişi Thak’uşıne Aslan’ı tebrik ettiler.

Cumhuriyetin kalkınmasına katkıda bulunması, sağlıklı bir hayat ve uzun süreli  bir başkanlık dilekleri Thak’uşıne Aslan’a yapılan tebriklerin ortak noktasıydı.