...................
...................

MAYKOP ÇOCUK REHABİLİTASYON MERKEZİ YENİLENİYOR
ǒare Fatım
Adige Mak, 18.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Maykop’taki çocuk rehabilitasyon merkezi 0-4 yaş arası yetim, öksüz ve bedensel engelli çocuklara hizmet veriyor. 1987’de çocuk evi olarak hizmete başlayan merkez, 1999’da rehabilitasyon merkezi haline dönüştürüldü. Bu dönüşümden sonra merkez, çocukların sinir ve ruh sağlığına yönelik hizmet vermeye başladı. Çocuk merkezi 30 yıllık geçmişine rağmen bu zaman içinde gerekli donanım ve tadilata sahip olmadı.

2003 yılında Nikolay Pivovarav’un Maykop Belediye Başkanı seçilmesi ile söz konusu çocuk merkezinde olumlu iyileşmeler ve gelişmeler başladı. Yemek ve temizlik işlerinin yapıldığı 1. kat tadilat gördü, yeni mobilyalar döşendi, bütün tıbbi araç ve gereçler kısmen yenilendi, kısmen eksiklikleri giderildi. Çocuk bahçesi ve oyun alanları çeşitlendirilerek çocuklar için cazip hale getirildi.

Bütün bu değişimlerde çocuk merkezi müdürü İrina Loginovar’ın büyük katkısı var. İrina’nın girişimleri ile Maykop Belediyesi ile yapılan işbirliği sonucu yılların yıpranmışlığını taşıyan binanın dış cephesi yenilendi. Ancak daha yapmaları gereken çok şey var.

Belediye başkanının ifadesine göre, merkezin çatısının değiştirilmesi büyük öncelik ve önem taşıyor. Bu da bu günlerde gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı Pivovarov’un daima çocukları gözeten tavrının bir göstergesi de Maykop Şehir Günü'ne yönelik düzenlenen piyangodan 50 bin Ruble'yi bizzat kendi eliyle çocuk merkezine teslim etmesidir. Loginova, bu paranın çocukların sağlıklarına kavuşmasında kullanılacağını söyledi