...................
...................

ADİGEY’DE DÜNYA İŞADAMLARI FORUMU HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 19.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigelerin Rusya’ya katılışının 450. yılı kutlamalarına yönelik olarak 26-28 Ekim tarihleri arasında Dünya İş Adamları Forumu A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan önderliğinde gerçekleştirilecek. Forum “Adigey Bölgesel İşbirliği” diye isimlendiriliyor. Ekonomik açıdan cumhuriyetimizde bu çerçevede yapılacak toplantılardan ilki bu forumdur. Güney Bölgesi dışında da bütün Rusya’dan ve Ortadoğu'dan yatırımcılar toplantıya katılacaklar. Aynı zamanda da foruma federal, bölgesel yasama ve icra organlarının temsilcileri de katkıda bulunacaklar.

A.C. Hükümeti Dünya İşadamları Forumu'nun hazırlıklarına başladı. Yatırım yapabilecek yerler A.C. Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı internet sayfalarında yer alıyor. Sitede yatırımcılar için cazip imkanlara sahip alanlar hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılıyor. Gelecekte yatırım yapılacak yerlerin daha da artması umudu var. Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı'nın yatırım politikası ve bölge ilişkileri bölüm başkanı Berekho Halimet’in ifadesine göre yatırım yapıldığında fayda getirecek alanlar bütün rayonlarda mevcut.

Çözümü zor ekonomik problemlerin çözümü için yıllardır uğraşanlara Adigey rayonları ve şehirlerinin bu forum sayesinde sorunların çözüm imkanı sağlayacağını söyleyen Halimet, “foruma çok az zaman kalmasından dolayı rayon ve şehir yönetimlerinin düşüncelerini fazla vakit geçirmeden anlatmaları gereklidir. Yatırımcılar en çok alt yapısı tamamlanmış bölgeleri dikkate alıyorlar.” dedi.

Bakanlık gerekli evrakların tekemmülü, onların internet sitesinde yayınlanmasına yardımcı olmaya hazırdır. Yatırım amacı olduğunu ifade edenlerin baş vuruları inceleniyor. Adigelerin daha yoğun yaşadığı dış ülkelere ziyarette bulunan Adigey heyetinin temaslarından sonra ekonomik yatırım istekleri geldi.

Bugünlerde Hatıkhoye konserve fabrikasının yeniden faal hale getirilmesi, Maykop’a bir otel yapılması yatırımcıların sunduğu teklifler arasında olup inceleniyorlar. 2014’te Soçi’de yapılacak kış oyunları Adigeyli yatırımcılar açısından daha cazip hale getirildi.