...................
...................

KADER KURBANI GENÇLER HAYATA SANATLA BAĞLANIYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 19.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Kader kurbanı olarak yanlış ve yasadışı yollara sapıp suça bulaşan gençler hayata küsüyorlar. Reşit yaşa ulaşmamış fakat suça bulaşmış gençlerin hapis hayatından sonra hayata uyum sağlamaları ve doğru seçimler yapmaları pek kolay bir şey değildir. Reşit olmayan yaşta suça bulaşmış çocukların tutulduğu merkezi Rusya’da olan ıslah evinin Maykop şubesinin geçtiğimiz günlerde ziyaretçileri vardı. A.C. Gençlik Komitesi kader kurbanı gençleri de unutmayarak A.C. genelinde yapılacak “Ben ve Beni Kuşatan Dünya” isimli edebi yarışmaya onlarında katılmasına yardımcı olmak için onlarla bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Gençlik Komitesi Başkanı Natalya Şirokova, “Islah evine girdiğimde müsabaka kelimesinin taşıdığı önemli anlamı daha derinden kavradım. Islah evini çevreleyen sınırların ötesindeki dünyanın çok daha güzel olduğu apaçık. Oradaki hayatımızdan aklınızda kalan bölümler hepinizin hafızasındadır sanıyorum. Bu hatıralarınızı edebi ve görsel bir şekilde ifade etmenizi istiyorum. 13 Temmuz'da başlayarak 10 Ağustos'a kadar devam edecek müsabaka 4 kısma ayrılıyor. Nesir, şiir, resim ve el sanatları. Emek harcayıp oluşturacağınız eserler sizinde bilginiz dahilinde basın-yayın imkanlarıyla kamu oyuna sunulacaktır” dedi.

Suça bulaşmış ve ıslah evinde tutulan çocuklardan hiç biri bugün orada olmayı istemez. Zalimliğin hüküm sürdüğü zamanımızda çabuk kazanmak ve yükselmek hırsı ile gençler suç işleyip kötü yola düşüyorlar. İnsan bir kere hata yapsa da direnerek hayata sıkıca tutunmanın yollarını ararsa daha iyidir. Kendi özgürlüğünü kısıtlayan gençlerin sanatsal etkinliklerinden gelecekte de sizleri haberdar edeceğiz.