...................
...................

A.C. PARLAMENTOSU YAZ TATİLİNE GİRDİ
Sexhute Nurbir
Adige Mak, 19.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C.Parlamentosu adet olduğu üzere çalışmalarına ara verdiği yaz tatiline girdi. Geçen yıla nazaran bu yıl tatil biraz öne alındı. Milletvekilleri tatil bitimi daha erken başlayarak Adige ulusunun kendi isteği ile Rusya’ya katılışının 450. yılı kutlamalarına hazırlanmak amacındalar.

Bu bağlamda A.C. Parlamentosu tatil öncesi bu konu içerikli olarak 17. ve son oturumunu gerçekleştirdi.

Tatil ardından sonbaharda çalışmalarına devam edecek milletvekilleri tatil sonrasına ağır bir yasama yükü kalmaması amacıyla son oturumu çok yoğun bir gündemle gerçekleştirildi. Gündemi oluşturan 45 tasarının 15’ini, İlk ve Orta Okullara yönelik kanun tasarıları oluşturuyordu.
 

Oturumda ard arda gündeme getirilen konulardan söz edecek olursak, öncelik atamalara yönelik idi. A.C.Hükümeti'nin atanmasını uygun gördüğü Awulhe Ruslan, Adige Mak baş redaktörü birinci yardımcılığına getirildi. A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan’ın önerdi R. Beretar, R. Matıjj, M. Sapunov ve B. St’aşü’n Sulh Mahkemesi Hakimliklerine atanmaları kabul edildi.

Parlamento oturuma öğle arası vermeden önce A.C.Başkanı Thak’uşıne Aslan, milletvekillerine kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında iki önemli erk olan yasama ve yürütmenin uyum içinde olmalarından ve çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek milletvekillerine teşekkür etti.

Başkan gelecekte de bu iki erkin birlikte ve uyum içinde çalışacağına olan inancını dile getirerek, bu şekildeki bir birlikteliğin cumhuriyetin sosyo-ekonomik hayatının geliştirilmesine büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

Önümüzdeki günlerde parlamentonun son oturumunda ele aldığı konuları daha genişçe yayınlayacağız.