...................
...................

İŞ GÜVENLİĞİ TOPLANTISI
Xhut Nefset
Adige Mak, 19.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

17 Temmuz'da çalışma ve sosyal ilişkilerin düzenlenmesine yönelik A.C. Başbakanı Vladimir Samojenkov liderliğinde yapılan üçlü komisyon toplantısına; A.C. Kabine Bakanları, A.C. Sendikalar Federasyonu temsilcileri ve üretici birlikleri temsilcileri katıldılar. Toplantıda iş güvenliğine yönelik 2006 yılında yapılan düzenlemeler hakkında bir bildiri sunan A.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Gelişmeden Sorumlu Şube Başkanı Valeriy Paxomov, cumhuriyet geneli baz alındığında iş verenlerin iş güvenliğine verdikleri önemin yeterli olmadığını, yıl içinde yapılan değerlendirme toplantılarında da bu açıkça görüldüğünü belirterek,bu alanda yasalara uymayanların daha çok büyük işletmeler olduğunu, iş güvenliği sağlanması konusunda gündeme gelen çalışmalarda kullanılacak maddi kaynağın da bu yılki bütçede bulunmadığını ifade etti.

Daha sonra işçi bulma kurumu başkanı Fedor Fedorko, bugün cumhuriyette 27648 işsiz olduğunu, bu yıl iş arayan ve başvuru yapanların 23 bin 650 kişiden 5 bin 083’ü nün iş sahibi olduğunu söyledi.İşsizlik sorunu en çok tarımın ana geçim kaynağı olduğu rayonlarda olduğunu söyledi.

Toplantı sonunda A.C. Tarım Bakanı Yuri Petrov, tarıma dayalı sanayi  kurumlarına ait gelirler ve  borçların ödenmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bir bildiri sundu.