...................
...................

GÜVENLİK BİRİMLERİ SUÇLULARLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR
Tatyana Oçkasoba
Adige Mak, 21.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
İçişleri Bakanlığı verilerine göre 9-15 Temmuz arası cumhuriyetimizde 179 suç işlendi. Bunlardan 58’ini hırsızlık, 2’sini yaralama, 1’ini uyuşturucu suçu, 2’sini silahla işlenen suç ve değişik suçlar teşkil ediyor. 10 Temmuz'da Pivonerske caddesi üzerinde bulunan bir evde yaşayan çift tartışma sonucu kavga ettiler. Kavga, kocası tarafından dövülen kadının ikinci kattan atlaması ile son buldu. Vücudunun bir çok yerinde kırılmalar meydana gelen kadın hastaneye kaldırıldı. Tutuklanan koca 6 ay ceza istemiyle mahkemede yargılanacak.

Suç işleyenlerin arasında kadınlar da azımsanmayacak sayıdalar. 14 Temmuz'da Krasnogvardeyske rayonunda bir evde yaşayan tifo hastası 23 yaşındaki genç kadın bıçakla eşini yaraladı. Çift şuan hastanede tedavi görüyor.

Suçlular daha çok hile ve yalanla suç işliyorlar. Geçen hafta Tewçöj rayonu güvenlik birimi çalışanları böyle bir suç olayını ortaya çıkardılar. Yablonovke yerleşkesinde yaşayan 36 yaşındaki adam, karşılıklı anlaşma ile kendisine ait aracı 6 aylığına verdiği Adige Khaleli kimseden geri alamadığını nöbetçi birimlere bildirdi. Daha sonra yapılan araştırmada arabanın satıldığı ve aracı satan kişinin önceden de sabıkası olduğu ortaya çıktı. Konuya yönelik soruşturma devam ediyor.

Vergi kaçakçılığı yapan 4 iş yeri de geçen hafta maliye yetkilileri tarafından tespit edildi. İşletmelerin 2-3 sene içinde devletten 5 milyon Ruble vergi kaçırdıkları ortaya çıktı. Mahkemeleri devam eden işletmeler kanunlar çerçevesinde cezalandırılacaklar.