...................
...................

SAĞLIK BAKANLIĞI HEPATİT B’YE SAVAŞ AÇTI
Jaç’emıkho Aminet
Adige Mak, 21.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Ulusal Sağlık Projesi programında yer alan koruyucu aşılar konu itibariyle çok büyük önem taşımaktadır. Uzmanların önemle üzerinde durması gereken nokta aşıların periyodik uygulanmasında bir aksama olmamasıdır. Bu anlamda da aşıların zamanında tedarik edilmesi gerekmektedir.

A.C. Sağlık Bakanlığı çalışanı Epidemiolog G.N. Savenkova’nın bize verdiği bilgilere göre, Hepatit B ile mücadele için  proje çerçevesinde tek kullanımlık 35 bin 480 doz aşı Adigey’e ulaştı. Aşının uygulanması için gerekli bilgilendirmeyi içeren çizelge ve aşılar cumhuriyetin bütün ilgili kurum ve kuruluşlarına gönderildi. Bu kadar ayrıntılı uygulamanın sebebi sağlık projesi uygulama sorumluları toplantısında uzmanların pek çok sağlık kurum ve kuruluşunun yeterli ilgiyi göstermedikleri hatta umursamaz bir tutum takındıklarının tespit edilmiş olmasıdır.

Savenkova, Hepatit B aşısı 3 ayrı dozda ve periyodik aralıklarla uygulandığının ve gönderilen koruyucu aşıların kullanımına önceliğin ilk ya da ikinci aşılarını olmuş hastalara verilmesi gerektiğini belirtti.

Sonuç olarak ulusal sağlık projesi çerçevesinde uygulanan aşı programı sayesinde Hepatit B'ye yakalananların sayısında geçen seneye göre ciddi bir azalma olmuştur. Sağlık çalışanları gelecekte de bu konu ile ilgili olarak insanlara gerekli hizmeti yapmalıdırlar.