...................
...................

YEREL YÖNETİMLERDE REFORMA GİDİLİYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 24.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Maykop Belediye Başkan yardımcısı Nikolay Dolotov, sosyal konut hizmetlerine yönelik 19 Temmuz'da bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında açılış konuşmasından sonra N.Dolotov, çözümlenmesi gereken temel sorunlar üzerine katılımcılara bilgi verdi. Ardından da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantısının en önemli gündem maddesi çok katlı konutlara yapılan belediye hizmetlerinde meydana gelen son değişikliklerdi. N. Dolotov’un ayrıntılı olarak verdiği bilgilere göre, konutların tamirine yönelik devletin yaptığı tahsisatın dışında artık konut sakinleri de belirli oranda katkı payı verecekler. Çok katlı konutların yenilenmesinde ve eksikliklerinin giderilmesinde, örneğin çatı tamiri yada duvarların yenilenmesi gibi işlerde yapılacak masrafın kanunca tespit edilmiş oranı binada oturanlar tarafından önceden toplanmadıkça belediyelerin her hangi bir katkısı söz konusu olmayacak. Ancak sözgelimi, çalışmayan asansörlerin tamiri ve yenilenmesi için konut sakinlerinin her hangi bir katkısı söz konusu olmayacak. Zira asansörlerin değiştirilmesi ortalama 500-700 bin Ruble tutuyor. Bu durumda şehir yönetimi bu konuyu çözümleyebilecek.

Belediye Başkan yardımcısı N. Dolotov’un ifadesine göre, Maykop’ta değiştirilmesi gereken 62 asansör var. Bunlara, diğer tamir işlerine ve konutların gereksinimlerine yönelik kullanılmak üzere önümüzdeki 4 yıl için Merkezi Hükümet'ten A.C.’ye 500 bin Ruble ödenek gönderilecek. Bu yılın ilk yarısında şehirde yapılan sosyal hizmetlere ve çözümlenen konulara da değinen N. Dolotov, yılın ikinci yarısında yapılacaklar ve şehirdeki konutlara yapılacak olan tadilatların çözümü konusunda basın toplantısına katılanlara bilgi verdi.