...................
...................

TARIMSAL İŞLETMELERİN BORÇLARI
Haber Merkezi
Adige Mak, 24.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Tarımsal işletmelerin yeterli sermaye sahibi olmamasından kaynaklanan tohum, ilaçlama ve yakıt gibi temel girdi masraflarının karşılanamaması üzerine, A.C.Bakanlar Kurulu tarafından yardım amaçlı Adigey Gıda Fonu kurulması gerekmişti. Bu fon 3 yıl içinde 600’den fazla tarım işletmesine leasing yoluyla 600 milyon Ruble'den fazla değeri olan teknik araç temini ve kredi sağladı. Fon kurucularının temel amacı işletmelere leasing yolu ile sağlanan maddi kaynak fona geri dönerse, bunun tekrar tarımsal işletmelere yönelik kullanılmasıydı. Fakat çiftçiler fona olan borçları konusunda pek de aceleci değiller.

Bunun sebebi de hava koşullarının verdiği zarar ve tarımsal işletme yönetimlerinin vurdumduymazlığıdır.

1 Temmuz itibari ile tarımsal işletmelerin fona olan borçları 200 milyon Ruble'nin üzerindedir. Fon şimdilik tek çözüm olarak leasing yoluyla sağlanan teknik araçlara ve elde edilen ürünlere borca mukabil olarak haciz koymaya karar verdi. Bu bağlamda da 16 tarımsal işletmenin 75 ayrı teknik aletine el koyarak, bunları diğer işletmelere paylaştırdı. Buna rağmen halen 80 milyon Ruble'nin üzerinde o işletmelerden alacağı var.

A.C. tarım işlerinden sorumlu komisyon görevlileri ve fon başkanı Sapiy Yure, rayonları geziyor. Rayon tarım işletmelerinin yönetim merkezlerinde toplantılar tertip ediyor. Borçların ödenmesindeki gelişmeleri ve borçların ödenmesi için mevcut imkanları öğreniyor. Devlet bütçesine olanların listesinin hazırlık çalışmaları da sürüyor.