...................
...................

A.C.’DEN KUZEY KAFKASYA BARIŞINA BÜYÜK KATKI
Haber Merkezi
Adige Mak, 31.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
“Kafkasya Barış İçinde Yaşasın” adlı festivalin 10.’su  bu yıl Çeçenistan’da düzenlenecek. Festivalde A.C.’yi Adigey Devlet Akademisi Halk Dansları Topluluğu “Nalmes” temsil edilecek. 10 yıllık süreçte festival Rostov, Maykop, Mohaçkale, Nalçik, Elista, Krasnodar ve Vladikafkas’ta yapıldı.

Rusya’nın Güney Bölgesini oluşturan kurucu cumhuriyetlerin ekonomik birliği kurumu olan “Kuzey Kafkasya” bünyesinde 10 yıl öncesinde kültür,sanat koordinasyon konseyi oluşturuldu. Bunda 15 kurucu devletin elçileri var.Koordinasyon görevi de A.C.’ye verilmişti.

“Festival her yıl koordinasyon birliğince tertip ediliyor” diyen A.C. Kültür Bakanı Lhetser Adam, 90’lı yılların ortasında başlayan hoşa gitmeyen gelişmeler Kafkasya’da kargaşa yarattığında organize edilen festivalin temel amacının Kafkasya’da yaşayan ulusların arasında barış ve esenlik olmasına kültür yoluyla katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

A.C. koordinasyon görevinden kaynaklanarak kültür politikalarının yüklediği sorumlulukların gerçekleştirilmesinde çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Yılda 3'ten az olmamak kaydıyla koordinasyon birliğinin toplantıları Rusya’nın Güney Bölgesini teşkil eden kurucu cumhuriyetlerinde sırası ile A.C. tarafından organize ediliyor.