...................
...................

A.C. MÜFTÜSÜ YEMIJ NURBİY, BUSH’UN DAVETİNE AÇIKLIK GETİRDİ
Jaç’emıkho Aminet
Adige Mak, 31.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Basın-Yayın Enformasyon merkezinin bildirdiğine göre Kuzey Kafkasya dini liderleri olan müftüler, A.B.D. Başkanı George Bush tarafından çiftliğine davet edilmişlerdi. Buradaki gündem konusunda herhangi bir bilgilendirme yapılmasa da gündemin Kuzey Kafkasya olacağı belirgindi. A.B.D. Başkanının davetini kabul eden dini liderler arasında İnguşetya, Kuzey Osetya ve Kabardey-Balkar müftüleri vardı. Davete Adigey, Çeçenistan,Karaçay-Çerkessk Cumhuriyeti ve Stavrapol Kray müftüleri icabet etmediler.

A.C. Müftüsü Yemıj Nurbiy’e A.B.D. Başkanı'nın davetine icabet etmemesinin sebebini sorduk. Basın-Yayın Enformasyon merkezi haberlerine göre, Yemıj Nurbiy’in bu davete icabet etmemesinin sebebi, birkaç yıl öncesine dayanıyor. A.B.D. ordularının Irak’ı işgalini doğru bulmayan Yemıj Nurbiy’in Başkan G.Bush’u bundan mesul gördüğü ve bundan dolayı daveti ret ettiği idi.Ancak müftü bu haberi yalanladı.

Yemıj Nurbiy, “Ben bakış açımı o zaman ifade ettim. Bugünde bunda bir değişiklik yok. A.B.D. Başkanının politikalarını uygun bulmadım.Ancak davete gitmememin sebebi bu değildir. O zaman sağlık sorunlarımdan kaynaklanan ve beni hastanede yatmaya sevk eden bir durum vardı.Bu durum olmasaydı Amerika’ya gidecektim. Bunun sebebi de bu ziyaret vesilesi ile Amerika’da yaşayan soydaşlarımla bir araya gelme amacım vardı.” diyerek davete gitmemesinin sebebini açıkladı.