...................
...................

KUZEY KAFKASYA MÜFTÜLERİ MOSKOVA'YA DAVET EDİLDİ
Jaç’emıkho Aminet
Adige Mak, 02.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
R.F. Başkanı yardımcı danışmanlarından Sukorov Kuzey Kafkasya müftülerini Geçtiğimiz günlerde Moskova’da ağırladı. Taraflar bir araya geldiklerinde ele alınan konular arasında müftülerin Federal Başkan Putin ile bu yıl içinde bir araya gelecekleri de vardı. Son zamanlarda Basın-Yayın Enformasyon haberlerinde sıkça Kuzey Kafkasya'da din adamlarının öldürüldükleri ve can güvenlikleri olmadığından söz ediliyor. Geçen yıl 3 imam öldürüldü. Bu yılda buna benzer hoşa gitmeyen haberler duyuyoruz. Moskova’da bu durum için alınabilecek tedbirler üzerinde de konuşuldu. Saldırıya uğrayıp hayatını kaybeden din adamlarının ailelerine emeklilik haklarının sağlanması da gündem de yer aldı.

Toplantıda söz alan A.C.Müftüsü Yemıj Nurbiy, basında ve televizyonlarda gün boyu yer alan aşırı şiddet öğeleri içeren yayınların insanları rahatsız ettiğini ve etkilediğini belirterek devlet görevlileri ve din adamlarının iş birliği yaparak her türlü aşırılığa karşı koyulmasının gereğine vurgu yaptı. Müftü, Karnodar Kray’da yaşayan Müslümanlar için bir cami ve mezarlık yapılacak yerin tespiti için girişimlerde bulundukları halde bu sorunun 10 yıldır sürüncemede kaldığına dikkat çekti.

Surkov, müftülerin dile getirdikleri sorunlarıyla ilgileneceğini, gereğini yapacağını ve gelişmelerin sonuçlarından müftüleri haberdar edeceğini söyledi.