...................
...................

450. YIL KUTLAMALARI HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 02.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
R.F. Bölgesel Kalkınma Bakanı Vladimir Yakovlev 7 Ağustos'ta, Adigelerin kendi istekleriyle Rusya’ya katılışlarının 450. yılı kutlaması gündemi ile yapılacak toplantıya katılmak üzere Adigey’e gelecek. Toplantının dışında, kutlama gününe yönelik hazırlanan ya da yenilenen yerlerle ilgili uygulamaları yerinde görerek, inşaat yapımı konusunda bizzat bilgi alacak. Burada A.C. heyetinin 26 Temmuz'da Moskova’da Bakan Viladimir Yakovlev ile bir araya geldiğini vurgulayalım.

A.C. Ekonomi ve Ticaret Bakanı Matıjj Aslan, “Kutlama günü yapılacak üzerine defalarca konuştuk. Burada değinilmemiş bir konu olduğunu sanmıyorum. En önemli konu sosyal projelerin gerçekleştirilmesidir. Bunlara yönelik 214.8 milyon Ruble ödenek R.F. hükümeti tarafından karşılandı” dedi.

“Bugünkü sorun ödeneğin yetersiz olması” diyen Matıjj Aslan’ın verdiği biliye göre, daha 190.7 milyon Ruble gerekiyor. Federal hükümetin göndereceği ödenek 8 ayrı projeye paylaştırılacak. Sosyal projeler, hastaneler, okulların yenilenmesi ve yeni okul yapımı, Şhaguaşe nehrinin Maykop’tan geçen kısmına taşkın önleme setti ve çevre düzenlemesi yapılması ve Adigey’deki rayonların içme sularının tedarik edilmesi projelere dahildir.

Düzenlenen ihaleyle üç yeni tesisin yapımını gerçekleştirecek müteahhit firma belirlendi. Diğer tesisler için değerlendirmeler sürüyor. Müteahhit firma belirlenen yakın zamansa tesislerin yapımına başlayacak.