...................
...................

SAĞLIKTA YENİ ATILIMLAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 02.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

Okurlarımızı hakkında pek çok defa bilgilendirdiğimiz, yüksek maliyetli ileri teknoloji kullanımı gerektiren sağlık sorunu sahipleri, A.C. Sağlık Bakanlığı'nca kayıt altına alındı. İleri teknoloji kullanımı gerektiren sağlık sorunları konusunda 2007’nin ilk üç ayında Adigey’e 113 kota tahsis edilmişti. Yılın ilk beş ayında federal yapıda yer alan çeşitli sağlık kurumlarınca kota dahilinde 64’ü çocuk 209 kişiye yüksek maliyetli sağlık yardımı yapıldı.

2007 yılı sonuna kadar A.C.’ye 239 kota ayrıldı. Ulusal sağlık projesi çerçevesinde kotaya girenler daha geniş ve yaygın sağlık kurumlarından yardım alabilme imkanına sahip olacaklar.

Bu yıl geçtiğimiz yıla oranla, kotaya 162 kişilik ilaveyle Adigey’e toplam 560 kota ayrıldı. 1 Temmuz itibarı ile yüksek maliyetli ileri teknoloji sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere 77’si çocuk toplam 314 kişi değişik kliniklere sevk edildiler. Bu hizmetlerde kullanılmak üzere bütçede yer alan 7 milyon Ruble'den, yılın ilk beş ayında cumhuriyetimiz vatandaşlarına bu hizmeti sunan sağlık kurumlarına 3.06 milyon Ruble tahsis edildi.