...................
...................

YER ALTI ZENGİNLİKLERİ TURİZMİN HİZMETİNE SUNULACAK
Haber Merkezi
Adige Mak, 04.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan’ın ekonominin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik yaptığı girişimler ilk sonuçlarını vermeye başladı. Başkanın A.C.’nin yer altı zenginliklerinin tespit edilmesi için federal hükümet ve şirketler nezdinde yaptığı girişimler karşılık buldu. Federal işletmelerden A.C.’nin 2008 yılında yer altı zenginliklerinin tespitine yönelik çalışmaların başlayacağı yönünde Başkan Thak’uşıne Aslan’a gelen cevabi mektup büyük memnuniyet yarattı.

A.C. topraklarında turizm hizmetinde kullanabilecek mineral yönden zengin ve şifalı suların tespitine bağlı jeolojik araştırmalar en son 20 yıl önce yapılmıştı. Bu araştırmaların başlamasıyla ortaya çıkarılacak tabi zenginlikler Adigey’e sosyo-ekonomik açıdan pek çok sorunu çözümleme imkanı sağlayacak. Yeni iş imkanlarının yanında dinlenme ve eğlence merkezlerinin sayısında artış olacak.

Bu gibi gelişmelerin Adigey’de  tamamlanmasının ardından A.C.’nin yer altı zenginlikleri kullanım ve idare merkezi başkanı L.Korniyeviç, “Bölgemizde çıkarılan şifalı yer altı sularının kullanıldığı tesislerin sayısında artış olacak. Sağlığa faydalı kaplıcaların sayısı daha da artacak” diyor.

Bunlardan başka Adigey’in yeni dinlence ve eğlence merkezleri yapımında yeni imkanlar ortaya çıkacak. Bunlarla beraber topraklarımızın güzelliği ve tarihi zenginliğimiz bir araya geldiğinde Adigey daha fazla yatırımcı için cazip bir merkez haline gelecek.

Adigey’in şifalı ve mineral sularının gün yüzüne çıkarılmasına yönelik jeolojik çalışmalar 1960-1980 yılları arasında yapılmıştı. Bu dönemde 4 yer devlet kayıtlarında yerini alarak buralara sanatoryumlar kuruldu. Lesnaya Skazka, Legho-Nakh, Kavkaz ve Anastasya adlarındaki bu dört yerde insanlar huzur içinde dinleniyorlar.