...................
...................

ALTERNATİF VE EKONOMİK YAKIT ARAYIŞLARI
Haber Merkezi
Adige Mak, 04.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. sosyal işler komitesi, odun ve kömür gibi samandan da yakacak olarak istifade edilmesi için gündeme yeni bir teklif getirdi. Komite başkanı Carım Sıhatbiy, geçtiğimiz günlerde Polonya’ya yaptığı ziyarette sıkıştırılmış samandan yakacak el edilmesine yönelik yöntemler hakkında bilgi aldı.

Bu konuda gerekli presleme tesisatının edilebileceği şirketler var. Bu şirketler donanım teslimatı yanında, bu tesisatın kurulumu ve kullanımı konusunda yardımcı oluyorlar.

Carım Sıhaybiy, “Konutların mevsim olarak ısıtılmasının zorunlu olduğu dönemde ufak bir sosyal yerleşim biriminin 760 ton yakıta ihtiyacı olacak. Bu yakıtın maliyeti 4 milyon 600 bin Ruble'dir. Aynı sıcaklığı 900 ton sıkıştırılmış samandan elde etmek mümkün. Bunun maliyeti ise 1 milyon 800 bin Ruble'dir. Bu yakıt daha temiz ve daha ucuzdur. Sıkıştırılmış saman yanarken kül ve karbon salınımı yapmıyor” dedi.

Samanın yakacak olarak kullanılması A.B.D., Çin ve Batı ülkelerinde uzun bir geçmişe sahip. Polonya’da samanla çalışan ısı tesisatları yoğun olarak kullanılıyor. Sıkıştırılmış samanı yakıt olarak kullanan kalorifer kazanlarında aynı zamanda diğer yakıt türleri de kullanılabiliyor. Komitenin teklifinde belirttiği üzere gelecekte bütün bitkileri hatta Ambrosia’yı da yakıt olarak kullanmak mümkün olacak.Bitkilerden yakacak temin işlemi yapılırken insan sağlığına zararlı bitkilerde ortadan kaldırılıyor.