...................
...................

OKULLARDA YANGIN TEDBİRLERİ
ǒare Fatım
Adige Mak, 07.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. İtfaiye Birimi'nce bu günlerde düzenlenen “Okul” adlı bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Okulların yangın önleme ve söndürme hazırlıkları İtfaiye Birimi görevlilerince denetleniyor. Okullarda yangın söndürme ve önleme kurallarına uymayan bin kadar ihlal tespit edilmesi sonucunda okul idarecilerine gerekli uyarılar yapıldı.

Bu problemlerin aşılmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında A.C. Bilim ve Eğitim Bakanlığı'ndan bilgi aldık. Bakanlık şube müdürlerinden L’ıwuneye Aslan’ın ifadesine göre, şu anda okulların çoğunda tamir ve tadilat işleri devam ediyor. Bundan dolayı nihai bir durum tespiti için henüz erken. Ancak şunu belirtmek lazım. Okulların yangın söndürme ve önleme açısından gerekli tedbirleri alıp almadıkları 10 Ağustos-1 Eylül arasında bakanlıkça denetlenecek.

A.C. eski Devlet Başkanı Hazret Şovmen’in cumhuriyet okullarına bağışladığı 100 milyon Ruble'nin 2 milyon Ruble'si yangın söndürme ve önleme amacıyla okulların mevcut durumunun iyileştirilmesi için kullanılacaktır.