...................
...................

MAYKOP’TA KONUT SIKINTISI
Tharkhuaxho Adam
Adige Mak, 07.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Maykop Belediyesinin tertiplediği 2006-2010 yılları arasında yeni evlilere konut edindirilmesi programına bağlı olarak kurulan komisyon geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirdi.  Bu günlerde sağlanan devlet desteği ile gençler daha iyi hayat standartlarına ulaşabilecekler. Ancak Maykop’ta bu anlamda yardım alanların sayısı çok azdır. Maykop Belediyesi baz alınırsa, toplam 16 yeni aile için bütçede sadece 2 milyon Ruble ödenek ayrıldı. Bunun yeterli kabul edilmesi mümkün değildir. Zira ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Şehir belediye yöneticileri konut edindirme konusunda büyük sıkıntıların olduğunu biliyorlar. Kabul edilen programın 2007 yılı hedeflerine ulaşması için çözümlenmesi gereken pek çok sorun var. Sözgelimi bu günlerde mevcut program çerçevesinde yardım alacak gençlerin bunu kullanma imkanları yok. Çünkü gerekli finansmanı sağlayacak kurum şuanda belli değil ve bu anlamda herhangi bir protokol antlaşması da ortalıkta yok.

Bundan dolayı baş gösteren sıkıntıların aşılması ve temel hedefin gerçekleşmesine yönelik kabul edilen plan hakkında A.C. Başbakanlığı'nı bilgilendirmek amacı ile komisyon kararı alındı. Komisyon üyeleri söz konusu ulusal proje ve sosyal programların mevcut durumunu açıkça ifade edip ortaya koyan bir kitapçığın hazırlanarak, ilgililere iletilmesinin gerekli olduğunu kabul etti.Maykop’ta 4 bin kadar ailenin acil konut ihtiyacı var.