...................
...................

ADİGE TARİHİ BELGESELİ
Seauh Goşnaghu
Adige Mak, 09.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigelerin kendi istekleri ile Rusya’ya katılışlarının 450. yılı kutlamalarına yönelik hazırlıklar bağlamında R.F. Hükümeti'nin organize ettiği yarışmada A.C. Radyo Televizyon Kurumu birinciliği kazandı ve Adige tarihine yönelik yapılacak belgesel filmi gerçekleştirme imkanına kavuştu. Filmin çekimi için Radyo Televizyon Kurumu çalışanı yetenekli şair ve rejisör Yemıj Muli’et görevlendirildi. 21-28 Temmuz arasında kameraman Aleksandr Nikonov ile beraber Muli’et, Mısır’da çekimler yaptı. Kahire’nin değişik yerlerinde Adigelere bağlı isim almış yerlerde çeşitli materyaller topladı.

Yemıj Muli’et, yıllardır Adige tarihi ile uğraşıyor. Üç Adige cumhuriyeti arasında ilk defa Rus Çarı İvan Grozni ve eşi Goşnaye’yi konu alan filmi çekti. Uzun zamandır da Adige Memlukluları hakkında araştırmalar yapıyor. Mısır’a gidip orada 2.5 asır hüküm süren Memluklulara ait bilgileri ve dokümanları bir araya getirebilmesi ancak bugün gerçekleşti.

Mısır dönüşü Moskova’ya uğrayan Muli’et, 5 Ağustos'a kadar orada kalıp Adige tarihine ait eserlerin bulunduğu müzelerde çalışmalar yaptı. Bu günlerde tamamen belgesel film üzerine yoğunlaşan Muli’et’in ifadesine göre, 5-7 Ekim arasında Moskova’da gerçekleştirilecek Adigey Kültür Günleri etkinliklerinde filmin galası yapılacak.