...................
...................

TÜRKİYELİ GENÇLER ADİGE PSALHE'Yİ ZİYARET ETTİLER
Neş’epıce Zamire
Adige Psalhe, 11.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den gelip Oşhamafe senatoryumunda dinlenen Adige gençleri Adige Psalhe gazetesinde misafir edildiler. Adige Psalhe gazetesinin çalışma ortamını, gazetenin nasıl yayına hazırlandığını yerinde görerek gazete baş redaktörü, Kabardey Adige Xase Thamadesi Haş’üıts’e Muhammed ve diğer gazetecilerle bir araya geldiler.

Gençlere gazetenin tarihçesiyle Kabardey ve diaspora Adigelerinin yaşam şekilleri hakkında haber verdiklerini, gazetenin haftada 5 gün yayınlandığını, Adigey Cumhuriyeti, Karaçay-Çerkessk ve Kabardey-Balkar ile beraber ortak basım yaptıklarını anlatarak diğer bazı konular hakkında bilgi veren Haş’üıts’e Muhammed, “Sizin geldiğiniz Türkiye’de yaşayan kardeşlerimizle karşılıklı ziyaretlerin başladığı 35 yılı geçti. Bugün anavatanınızda misafir olmanızdan sevinç duyuyoruz. Yaşadığınız süre boyunca ata topraklarımızda uygulanan töre ve konuşulan dil hakkında bilgilenmeniz ve bunlarla geleceğe yürümeniz çok önemlidir.” dedi.

Ayrıca Haş’üıts’e Muhammed, Türkiye’de yaşayan 3 bine yakın kişinin Adige Psalhe’yi okuduğunu ve diğer dillere çevrilmesiyle de diasporada pek çok soydaşımızın yayınlardan haberdar olduğunu söyledi. Gazete internet ortamında da 68 bin kişiye ulaşıyor.

Bütün söylenenleri merakla dinleyen gençlerin soruları da sayın Haş’üıts’e Muhammed ve diğer gazete çalışanları tarafından cevaplandı.