...................
...................

TRAFİK KANUNLARINDA DEĞİŞİKLİK
Haber Merkezi
Adige Mak, 11.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
11 Ağustos cumartesiden itibaren trafik kurallarını ihlal edenlere yönelik verilecek cezalarda federal kanunda yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. Artık trafik kurallarını ihlal edenler daha büyük cezalara çarptırılacak. Örneğin plakasız araç sürücülerinin ödeyeceği ceza 5 bin Ruble oldu. Trafik şeridi ihlallerindeki ceza duruma göre 1000-1500 Ruble arası olacak ve 4-6 ay arası ehliyetlerine el konulacak. Direksiyon başında telefonla konuşanlarda artık cezalandırılacaklar. Bunun cezası ise 300 Ruble'dir.

Yayalarında azımsanamayacak ölçüde trafik kurallarını ihlal ettikleri oluyor. Yayalardan kaynaklanan trafik kazaları artmaya başladı. Yayaların yapacağı kural ihlallerinde 300 Ruble ceza ödenecek. Ancak yayaların yaptığı ihlal sonucu herhangi bir hasar oluşursa bu ceza 1300 Ruble'ye kadar çıkabilecek.

24 Temmuz'dan itibaren federal yasada yapılan değişikliklerle kabul edilen yeni kanunun 12. maddesinde yukarıda sözünü ettiğimiz yayalara yönelik yaptırımlar yer alıyor.

2008 yılı başından itibaren yapılacak trafik ihlallerine verilecek cezaların daha da arttırılması da kanunda yer alıyor. Mesela alkollü araç kullananların 15 gün hapse atılması kanunca ön görülüyor. Kanun, sürücü ve yayaların eğitilip bilinçlendirilmesini, meydana gelen kazaları ve bulardan kaynaklanan üzücü olayların ve maddi zararların en aza indirilmesini amaçlıyor.