...................
...................

KARAÇAY-ÇERKESSK’TE İŞSİZLİK ORANI DÜŞÜYOR
Haşıkhuey Oleg
Adige Psalhe, 14.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Son yıllarda ders kitaplarının öğrenci velilerince satın alınır olması ailelere sıkıntı veriyor. 1978 yılından itibaren ders araç gereçleri devlet tarafından okullara ücretsiz gönderiliyordu. Ancak 1997 yılında Rus hükümetinin aldığı karara göre, öğrencilerin kullanacağı kitaplar için harcanacak paranın bütçede yer alması kararlaştırıldı. Buna dayanarak herkes bir çözüm yolu buluyor.

Maykop Şehir Eğitim Komitesi metodist uzmanlarından İrina Belyanskaya’nın ifadesine göre, 2005’te halk temsilcileri birliğinin Ocak ayında kabul ettiği program ile 1.-9. sınıflar arası okunan bütün kitaplar okullara ücretsiz olarak ulaştırılacak. Zira söz konusu eğitim araç gereçleri pahalı olmasından dolayı bunları ailelerin satın alma imkanları yeterli değil ve söz konusu araç gereçleri temin etmek zordur. Buna çözüm olarak şöyle bir çare bulundu. Araç gereçlerin yarı fiyatını aileler, diğer yarısını da şehir bütçeleri karşılıyor ve kitaplar eğitim yılı sonunda okul kütüphanelerine teslim ediliyor. Ertesi yıl ise öğrenciler söz konusu kitaplardan bedelsiz yararlanabilecekler.

Bu uygulama 2005-2009 için kabul edildi. 2005 yılında 1. sınıflar ve geçen yıl 5. 6. sınıflar için, bu yıl ise sadece 7. sınıflar için kitap alındı. Zira diğer sınıfların kullandıklar ders materyalleri çok fazla. Kişi başına 12 kitap düşüyor. Buna harcanacak para da diğerlerinin 2 katı. Bütün kitaplarının giderleri 1 milyon 300 bin Ruble tutuyor. Ancak bütçeden tahsis edilen 550 bin Ruble'dir. Bundan dolayı aileler eksik kitapları kendi imkanlarıyla satın alıyorlar. Orta eğitimde ailelere 300-400 Ruble maddi gider düşüyor. Bu program dahilinde 2 yıldır koruyucu ailelerin yanında kalan çocuklar da bütçeden sağlanan destek ile kitaplarını satın alıyorlar.