...................
...................

GÜRCÜ-ABHAZ SAVAŞININ 15.YIL DÖNÜMÜ
Şecemokho Muradin
Adige Psalhe , 15.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Canlar ülkesi Abhazya’nın bağımsızlığı uğruna canlarını feda  edenlerin  anısına…

14 Ağustos 1992’de hapishanelerden boşaltılmış canilerinde içinde bulunduğu Gürcü birliklerinin Abhazya’yı işgale başlaması savaşın başlangıcı oldu.Her iki taraftan bu savaşta 17 bin kişinin öldüğü kabul ediliyor.

Abhazya’nın bağımsızlığı uğruna 64 Adige genci de hayatlarını feda ettiler. Onların hatırasına Nalçik’te dikilen anıtın önünde savaş gazileri birliği, Kabardey Adige Xase elçileri, Abhazya’da kahramanca savaşanlar ve gazeteciler günün anısına bir araya geldiler.

Abhazya kahramanı ve dönemin savunma bakanı defalarca bir çok cephede savaşa katılmış olan Sosnal Sultan katılımcılara hitaben:

Hava ve topçu kuvvetleri destekli zırhlı Gürcü birlikleri Abhazya’nın bağımsızlığını ortadan kaldırma isteği ile işgale başladı. İşgal kuvvetleri komutanlarından Giya Karkaraşvili’nin “bu savaş 100 bin Gürcü’nün hayatına mal olsa da Abhazları yok edeceğiz” demesine rağmen Gürcülerin bu isteği gerçekleşmedi. Gürcü ordusu teçhizatlı birlikleri karşısında Kuzey Kafkasya halkları Abhazya’ya destek verdiler. Bu konudaki en büyük destek Adigelerden geldi. Adigelerin desteği ile Abhazlar daha iyi direniş imkanlarına sahip oldular. Dağınık olan Abhaz direniş kuvvetleri yeniden organize edilerek, savunma bakanlığı ve karargahtan yönetilmeye başlandı. Büyük direniş gösteren kahraman Abhaz savaşçıları Gürcü ordularını gerileterek Abhazya’dan çıkardı ve Abhazya’yı işgalden kurtardı.” dedi.

Sosnal Sultan konuşmasında Abhazya’da canını hiçe sayan kahraman savaşçıların ulusal tarihimizde sonsuza kadar yer alacaklarını belirtti.

Abhazya savaşı gazileri birliği sözcüsü Bekhşokho Aleksey, “soydaşlarımızın ortaya koyduğu tutum Kafkasya’yı savaşın ateşinden koruyarak, Abhaz topraklarında barış ve sükuneti yeniden tesis edip soydaş olan kardeşler arasında birlik ve beraberliği pekiştirdi.” dedi.

Anma toplantısında, Gürcü-Abhaz savaşına katılan gaziler tarafından savaşta olup bitenler ve soydaşlarımızın gösterdikleri kahramanlıklar anlatılarak, Abhazya’nın bağımsızlığı uğruna hayatını feda edenler hatırasına yapılan anıta çiçekler bırakıldı.