...................
...................

ADİGEY’E 7 MİLYAR RUBLE'LİK YATIRIM
Thakhuaxho Adam
Adige Mak, 18.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan Titan Şirketler Grubu Başkanı Yuri Sutyaginske ile bir araya geldi. İkilinin gündemini A.C.’de kurulacak Bioetanol fabrikası oluşturuyordu. Bu görüşme bu yılın başlarında St.Petersburg’daki ekonomik forumda A.C. Başkanı ve söz konusu şirketler grubunun kararlaştırıp imza altına aldıkları yatırım programı çerçevesinde gerçekleştirildi.

17 Ağustos'ta dördüncüsü gerçekleştirilen görüşmede Başkan Thak’uşıne Aslan, yapacakları antlaşmanın kanunlara uygun ve iki tarafında memnun etmesi gerektiğini söyledi.

150 bin ton Bioetanol üretim kapasiteli fabrika, hindi ve domuz yetiştirilecek kompleks ve et üretim tesisi Cece stanitsasında açılması tasarlanıyor. Bu projeyle Adigey’e 7 milyar Ruble'lik bir yatırım sağlanmış olacak.

A.C. Tarım Bakanı Yardımcısı M.Aslan’ın ifadesine göre, şirketler grubunun 3 adet petrol işleme tesisi de var. Üretilecek olan Bioetanol bugün dış ülkelerde benzinin yerine kullanılıyor. Üretimin gerçekleştirilmesi için yılda 600 ton buğday ve mısıra ihtiyaç duyulacak. Şirket grubu üretimi de kendi yapmayı planlıyor.

Söz konusu Bioetanol etil alkole benzese de çevre açısından daha temiz diyen Yuri Sutyaginske, yapılan planlamaya göre yatırıma gelecek yıl başlamayı düşündüklerini, herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa tesisin inşaatının 1.5 yılda bitirileceğini, bu yatırımdan dolayı bütçeye 400 milyon Ruble'lik bir girdi sağlanacağını ve 1500 kişinin istihdam edileceğini belirterek, tesisin Cece stanitsasında kurulacağını ve yönetim merkezinin ise Maykop’ta olacağını ifade etti.

Yapılacak olan tesisin Ekolojik ve başka açılardan Adigey’e bir zararı olup olmayacağı Başkan Thak’uşıne Aslan tarafından bizzat araştırıldı. Şirket üzerine düşen sorumlulukları belirlenmiş ölçülere uygun olarak yerine getirirse Başkan bizzat yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Bu günlerde belge ve doküman gibi konularda şirket ve A.C. yönetimi yoğun bir şekilde çalışmayı tasarlıyor. Bütün bunlar eksiksiz olarak gerçekleştirilirse fabrika inşaatına belirlenen tarihte başlanacak.