...................
...................

BAŞKAN THAK’UŞINE ASLAN MAYKOP RAYONU İŞLETMELERİNİ TEFTİŞ ETTİ
Thakhuaxho Adam
Adige Mak, 25.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan geçtiğimiz günlerde Maykop rayonunda bulunan işletmeleri teftiş ederek işletmelerin durumu hakkında bilgi aldı. Başkana Tarım Bakanı Yuri Petrov ve Maykop rayonu belediye başkanı Evgeniy Kovalev’de eşlik ettiler. İlk önce elma marmeladı üretimi yapan “Yumisk” isimli işletmeyi ziyaret eden Başkan İşletme müdürü Tulpere Yure tarafından karşılandı. Daha sonra işletmenin faaliyetlerine yönelik Başkana bilgi veren Yure, 1987 yılından beri hizmet veren tesisin yüksek standartlarda ve kaliteli ürettiği mamullerin cumhuriyetimizde tanınmış ürünleri arasında yerini aldığını, hayat şartlarındaki değişikliklerden dolayı işletmenin bir dönem zorlu günler geçirmesine rağmen yavaş yavaş rayına oturmaya başladığını ifade etti.

Yure’nin verdiği bilgilere göre, ürettiği ürünleri Rusya’nın değişik yerlerine pazarlayan fabrika ihtiyacı olan elmayı 250 hektarlık alanda kendi imkanlarıyla yetiştiriyor. Fabrika genelinde aylık 6-30 bin Ruble arası maaşla 100 kişi çalışıyor. 2006 yılında modernize edilen ekipmanların artık yenilenmesi gerekli.Fabrikanın bu gibi sorunlarda yardım ve desteğe ihtiyacı var.

Bu ziyaretin ardından Başkan Thak’uşıne Aslan, Vasyurinske et fabrikasına bağlı Agro isimli tesisin açılışına katıldı. Açılışta konuşan tesis yöneticisi Aleksandr Kutkov, bu tip yatırımların Adigey ekonomisine katkı sağlayacağını ve Avustralya’da yetiştirilen Hererod ırkı sığırları Maykop rayonunda yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu hayvanların bölge şartlarından etkilenmemesi ve hastalanmamaları için gerekli otlar Krasnodar Kray’a bağlı Korsunske stanitsasında ekildi ve ilk damızlık sığırlar rayona getirildi. Uzmanların verdikleri bilgiye göre, bu sığır cinsi 5-6 ay içersinde ortalama 600 kilo alıyor ve 70 bin rubleye kadar fiyatla pazarlanabiliyor.

Yakın zamanda Fransız Şerole ırkı sığırlar da getirilecek. Toplamda 600 baş sığır olması ve ileriye dönük bu sayının arttırılması da hedefleniyor.

Aleksandır Kutkov, tesisin alanındaki belirli standartlara uygun çalıştığını ve cumhuriyet ekonomisine katkı sağlayacağını ifade etti. Bu projenin dışında yeni anlaşmalar yaptıklarını da söyleyerek uzun vadede Adigey’e 14 bin sığır getirmeyi hedeflediklerini söyledi.