...................
...................

ADİGELİK BİLİNCİ SINIR TANIMIYOR
Nıbe Anzor
Adige Mak, 28.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
İsrail’deki iki Adige köyünde yaşayan derin inanç sahibi Adigeler İslam dininin gereklerini yaşamlarına da yansıtarak sağlam dini kurallar içersinde yaşıyorlar. Böyle bir yaşam değişik yaşlardaki insanlar arası ilişkileri, sevgi ve saygı çerçevesinde güzel adetler ile düzenliyor.

Nef Dans Topluluğu Kafar-Kama’daki son gününde, Adige Xase Başkanı Ghış Memduh önderliğinde Reyhaniye’den Kafar-Kama’ya gelen grupla bir araya geldi. Birlikte yapılan söyleşide, Reyhaniye’den gelen grup Nef’in genç dansçılarına Ürdün’de gördükleri ve yaşadıkları hakkında sorular sorarak, Ürdün’de onları en çok şaşırtan konular hakkında bilgi aldılar. Diaspora Adigeleri ile Anavatanda yaşayan Adigeler arasındaki kültür birliğinin ileriki zamanlarda daha da genişletilmesi gerektiği üzerini konuştular.

Ghış Mamduh “Sizin buraya gelmenizin bizim açımızdan büyük önemi var.Bu şekil etkinlikler bizlere güç veriyor, kültürümüzü zenginleştiriyor, her ne kadar farklı devletlerde yaşasak da akrabalık ve soydaşlığımızın coğrafi sınırları tanımadığını şimdi daha iyi anlıyoruz.” dedi.

Dansçı gençlerle tanışmalarından sonra, Reyhaniye’den gelen misafirler geliş sebeplerini ve en önemli isteklerini anlattılar. Nef’in Ürdün’de geçirdiği 5 günlük süre içersinde, Reyhaniye köyü imamı L’ışe Hilmi ve Ghış Kemal kendi imkanlarıyla geçen yaz Enem kasabasında yapımına başlanan caminin tamamlanmasına katkı sağlamak amacıyla para topladılar.

L’ışe Hilmi, “Bu parayı toplarken, uzak olduğumuz anavatanda yaşayan soydaşlarımıza bizimde kendimizce bir katkımız olsun diye düşündük. İnanç yolunda ilerlemek isteyen Enem’de yaşayan Müslümanların başlattıkları bu işe bizde katkı sağlamak istiyoruz. Toplanan para çok olmasa da, ulus açısından derin anlamı olan bu faaliyetin hayırlısıyla ve başarıyla sonlandırılmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Ghış Kemal, “Bu anlamlı işte zaman darlığından başka karşılaştığımız hiçbir problem yoktu. Enem’de yapımına devam edilen cami inşaatının tamamlanması için para topladığımızı Reyhaniyeli’lere söylediğimizde, hemen herkes bunu uygun görerek kendi imkanları çerçevesinde yapabilecekleri katkılar için seferber oldular. Böyle bir ulusal birlik çok kıymetlidir.İşte bu gibi durumlarda bir aradaysak,çözümleyemeyeceğimiz konu yoktur.” dedi.

Enem’de yapımına başlanan caminin bitirilmesine katkı sağlamak amacıyla Reyhaniye’de toplanan 9 bin Dolar parayı Adigey’den gelen grubun lideri ǒermıt Muhiddin Enem’deki Adige Xase’ye teslim etti. Bu şekilde beklenmeyen değerli ve anlamlı desteği kendilerine ulaştırdıklarına büyük değer veren Enem halkı bu duruma olan memnuniyetlerini dile getirdiler.

ǒermıt Muhiddin, “Bu anlamlı yardım için, Adigey ve Pşize bölgesinde yaşayan Müslümanların Müftüsü Yemıj Nurbiy ve Enem kasabası yönetim temsilcileri katılımlarıyla Enem’de bir toplantı düzenlendiğini ve o gün insanların yaşadığı sevinci ve duyguyu ifade edebilmenin gerçekten çok güç olduğunu ifade ederek, uzun zamandır böyle keyifli bir toplantının burada yapılmadığını ve daha da ötesi yaşlıların sevinç göz yaşlarını saklayamadıklarını belirtti.

İsrail’de toplanan paraya Enem yönetim lideri de kendi adına 100 bin Ruble ilave edecek ve Enem yöneticileri de bu konunun takipçisi olacaklarını da söyleyen ǒermıt Muhiddin, “İsrail’de gördüklerim ve anladıklarım hala gözümün önünde. Kafar-Kama ve Reyhaniye de yaşayanlara Allah tarafından bahşedilen dürüstlüğün değerini sözcüklerle ifade edebilmek çok güç. Enem’de yaşayan Müslümanların yaptıkları bu yardımın değeri çok büyük ve anlamlıdır.Önemli olan toplanan para değil, sahip oldukları cömertlikleri ve temiz duyguları, nerede olursa olsun ne kadar birbirimize uzak olursak olalım, bütün Adigelerin güçlü birliktelik ve beraberlik içersinde beraberce yaşaması gerektiğini gösteren bu anlamlı davranış ve tutumlarıdır.” dedi.