...................
...................

BİRLEŞİK RUSYA PARTİSİNDEN DEV PROJELER
Tharkhuaxho Adam
Adige Mak, 29.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Birleşik Rusya Partisi Adigey teşkilatı 28 Ağustos'ta bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda partinin Adigey bölgesel sekreter yardımcısı Mirza Canbeç partinin gündemine aldığı projelerden söz etti. Mirza Canbeç, partinin geleneksel hale getirdiği üzere bu yılda 1. sınıfa başlayacak çocuklar için içinde 20 kadar materyalin olduğu okul çantalarının partinin hediyesi olarak öğrencilere verileceğini söyledi. Konuyla ilgili belgeler Ağustos ayında velilere ulaştırıldı. Cumhuriyet genelinde 5 bin civarında hediye çanta ve materyaller dağıtılacak. Yeni eğitim-öğretim yılının başında bütün yerel yönetimler törenle söz konusu hediyeleri öğrencilere ulaştıracaklar.

Daha sonra Canbeç, Adigey’de uygulamaya koymayı düşündükleri 5 proje hakkında bildi verdi. Partinin ilk projesi Birleşik Rusya’nın şehirlerinin yeni yollarının yapımıdır. Canbeç’in verdiği bilgiye göre, bu proje için federal bütçeden 124,1 milyon Ruble ödenek gönderildi. Bu parayla cumhuriyetin yolları ve caddeleri yenilenecek. Birleşik Rusya Partisi bu projenin takipçisi olacak.

Bununla beraber “Yol Güvenliği” projesi A.C.’de gerçekleştirilecek. Parti yetkililerine göre bu proje büyük önem arz ediyor. Zira projenin temel amacı insan hayatının ve sağlığının korunmasına yöneliktir.

Mirza Canbeç, R.F. Başkanı Putin’in kabul ettiği devletin profesyonel yönetimi projeden de söz etti. Bu projenin en temel amacı Rusya’da yaşayan yetenekli ve konusunda uzman gençlerin tespit edilmesi ve onlara yardımcı olunarak yönetim kademesine yükselmelerinin sağlanmasıdır. Zeki ve profesyonel çalışma anlayışına sahip gençler, 6 dalda rekabet edip kendilerini ispat etme ve gösterme imkanına sahiptirler. Bunlar devlet ve yerel yönetimi, endüstriyel girişim projeleri,basın-enformasyon imkanları, eğitim bilim ve kültür, sağlığın korunması ve tarım işletmeleri kompleksidir. Bu alanlarda yapılan proje yarışmalarında başarılı olanlar 5 – 250 bin Ruble arası para ile ödüllendirilecekler.

Bunlar gibi Rusya’da sosyal alanda önemi olan “Şehrim” ve “Anne Babalarımız” isimli projelere ait katılım şartları hakkında parti temsilcileri bilgilendirme yaptılar. Bu projeler birkaç aşamadan oluşuyor. Parti bütün projeler gibi bu projelere de önem veriyor. Onlardan büyük fayda sağlanacağını umuyor.