...................
...................

ACDİ'İN TOPLANTI TARİHİ BELİRLENDİ
Şşawkho Aslanguaş

Adige Mak, 04.09.2007

Özet Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. Dünya İşadamları Forumu'nun toplantı tarihi 9-11 Kasım olarak belirlendi. Adigey tarafından ilk defa tertiplenecek olan ve “Adigey Bölgesel İşbirliği” adıyla 26-28 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan ekonomi forumunun 9-11 Kasım tarihleri arasında Maykop’ta Filarmoni binasında yapılması kararlaştırıldı.

Adigey’in ekonomik ve sosyal yönden gelişmesi için büyük maddi kaynak gerekiyor.Bu konuda endişe sahibi olan Adigey liderleri yapılacak olan ekonomi forumundan ümitliler ve forum sayesinde cumhuriyete yapılacak yatırımları sıkıntılı durumdan kurtulmanın yollarından biri olarak görüyorlar.

Cumhuriyetimize yeni yatırımlar sağlanması amacıyla yapılan çalışmalara soydaşlarımızın yaşadıkları ülkelerden başlandı. A.C. Parlamentosu millet vekillerinden oluşturulan heyet Türkiye, Suriye, İsrail ve Ürdün başta olmak üzere dış ülkelerle temaslar gerçekleştirdi.Başarılı ve büyük iş adamları ile ön görüşmeler yaparak yatırımcıları Adigey’e çekmek istediklerini iş adamlarına anlattılar.

Yapılması planlanan ekonomik forum yatırımlar için bir başlangıç olacak. Bu foruma A.C. Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası rehberlik edecekler. Forum hazırlıkları hakkında bilgi aldığımız A.C. Ekonomi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Yuri İvanovske, “Cumhuriyetimizin bütün rayon ve şehirleri yatırım proje ve programları ile foruma katılacaklar. Bu konuda bir aksaklık çıkmaması için bakanlık çalışanlarımız rayonlara tek tek yardımcı oluyorlar. Yatırımcıların yatırım yapmalarını istediğimiz alanların başında tarım, ulaşım, inşaat, turizm ve kamu alanları geliyor.” dedi.

Rayon ve şehirler yatırım projelerini anlaşılır ve düzenli şekilde düzenlemezler, realite ve saygı çerçevesinde yatırımcıları karşılamazlar ise iş adamları Adigey’e yatırım yapmazlar. Bundan dolayı projelerin gerekli kriterlere uygun olarak hazırlanması büyük önem taşıyor.

Forumu yatırımcıların ilgilerini çekecek ve onları etkileyecek bir şekilde düzenlemeyi istediklerini ifade eden A.C. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Awlhe Yure, “Yoğun bir şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz.Komşumuz olan Krasnodar Kray’ın bu konudaki tecrübelerinden de faydalanacağız. Gerekli donanım ve tesisatı Şoçi’de bulunan ve değişik forumları düzenleyen şirket bize temin edecek. Foruma harcanacak para A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan’ın talimatı ile cumhuriyet bütçesinden karşılanacak.” dedi.

Ayrıca Yure, 300 metre karelik bir alanda gerçekleştirilecek olan forumda, proje hazırlığı yapanlara kendileri için belirlenmiş yerler tahsis edileceğini ve yatırımcıların hazırlanmakta olan projelere ilgileniri çekmek, bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli tanıtım filmleri de hazırlandığını söyledi.

Üç gün sürmesi planlanan forumun ilk günü genel değerlendirme toplantısı yapılacak. İkinci gün projeler hakkında bilgi sahibi olacak iş adamları üçüncü gün uygun gördükleri ve beğendikleri projeleri seçerek proje sahipleri ile karşılıklı görüşmeler yapacaklar.Karar verdikleri projelerde karşılıklı antlaşmalar imzalayacaklar.

Bu forumda Adigey’e milyarlarca ruble yatırım sağlanmasa da bu çok önemli değil.Küçük çaplı projeler olsa da bu başlangıç olacak.İlk adımı atabilmek zor ve önemlidir. Dünya istatistiklerine göre, büyük yatırım forumlarında sunulan her yüz projeden seçilen 4 projeyi geçmiyor. Bu bağlamda Adigey’in ne kadar yatırım alacağını bilmek güç.

Adigey foruma ciddi bir biçimde hazırlanıyor.Merakla beklenen ve takip edilen forumun cumhuriyete fayda sağlaması ümit ediliyor. Foruma yönelik haberler A.C. Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı sitesinde yayınlanıyor.

Maykop’ta yapılacak foruma, Rusya Tarım Bakanı, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı çalışanları ve Güney Bölgesinde bulunan federal merkez birimlerinin elçileri davet edilecek. Değişik ülkelerden gelecek olan iş adamlarının misafir edileceği forumda A.C. Bakanlıkları, rayon ve şehir liderleri yatırımcılar ile bir araya gelecekler.