...................
...................

ADİGEY AFRİKA VİRÜSÜNE KARŞI TEDBİR ALIYOR
Jaç’emıkho Aminet

Adige Mak, 08.09.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Geçtiğimiz Mayıs ayında Gürcistan’da domuz ölümleri yaşanmıştı. Yapılan klinik araştırmalar sonucunda, hastalığın Afrika domuz vebasının bir benzeri olduğu ortaya çıkmıştı. Rusya Veteriner Virisoloji ve Mikrobiyoloji Bilimsel Deney Enstitüsü çalışanları Ağustos ayında Abhazya’da bu hastalığı tespit ettiler. A.C. Veterinerlik biriminin yaptığı duyuruya göre, bu tehlikeli enfeksiyon Güney Osetya ve Ermenistan’da da görüldü.

Ağustos ayı sonlarında A.C. Bakanlar Kurulu bu hastalıktan korunmaya yönelik olarak bir kararname çıkarmıştı. 6 Eylül Perşembe günü Başbakan Samojenkov’un önderliğinde Salgın Hastalıklarla Mücadele Komisyonu bir toplantı düzenledi.

Toplantıda gündem maddesi olan söz konusu hastalığa karşı alınan tedbirler ve yakın zamanda zorunlu olarak çözüme kavuşturulması gereken konular ele alındı. Bu konulara yönelik veteriner birimi çalışanları ve rayon yöneticileri toplantıda konuşmalar yaptılar. Daha sonra hastalığın iyileştirilmesi imkanına sahip olmamasından dolayı, koruyucu ve bilgilendirici çalışmaların arttırılması ve buna yönelik programın ele alınması kararlaştırıldı.

Komisyon toplantısında tavuk ölümlerine karşı önlemler alınması gerekliliğinin üzerinde de duruldu.