...................
...................

KÜLTÜR BAKANLIĞI’NA HEDİYE OTOBÜS
Sahidekho Nurbiy

Adige Mak, 08.09.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigey kültür çalışanlarına Çin’den ithal edilen hediye otobüs dün teslim edildi. A.C. Başkanı Thak’uşıne Aslan, “otobüsün kültür emekçilerine verilmesinin çokta önemli bir şey olarak saymıyorum. Benzeri donanımlı otobüsler ilerde de satın alacağız. Bu hediyenin kültür emekçilerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra kültür çalışanları ile sohbet eden ve onlardan bilgi alan Başkan, yeni otobüsün direksiyonuna geçerek hükümet konağı önünde bir test sürüşü yaptı.

Kültür Bakanı Lhetser Adam, “Otobüsün fiyatı hakkında tam olarak bilgimiz yoktu. 5 milyon Ruble olduğunu Başkana söylediğimizde, gerekli parayı tahsis etti. Otobüse koltuk ilavesi yapılabileceğini de düşünüyoruz” dedi.

Adige Tiyatrosu, Nalmes ve başka sanatçılar eskiden at arabalarıyla yurt içi gezilerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Khalmıkh’ın emektar sanatçısı Hakhuiy Aslan, “artık dünya standartlarında modern otobüslerimiz var. Yeni imkanlara kavuştuk. Başta Başkan Thak’uşıne Aslan ve Kültür Bakanı Lhetser Adam olmak üzere bize böyle hediyeleri layık görenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni otobüsle Nalmes Cumartesi günü Moskova’ya yolculuk etti.