...................
...................
DÜRÜST OLMAK TEHLİKELİDİR!
Rahmi Turan
Hürriyet Gazetesi, 30.07.2008
                         
...................
 
...................

CC NOTU: Makalede adı geçen Thamademiz Asım Aslan, Kırşehir Akçakent (Garmızey Hable) doğumlu bir Adige'dir. SHHACUKHA sülalesindendir.

Dostlarınıza gönderdiğiniz bir yılbaşı kartına, devletin iç ve dış güvenliğini tehdit ettiği iddiasıyla, MİT ve polis tarafından postanede el konulacağını düşünebilir misiniz?


MİT’in, Emniyet’in, Vali’nin, İçişleri Bakanı’nın, Başbakan’ın, bir yılbaşı kartının peşine takılacağını, tüm devlet yetkililerinin ayağa kalkacağını tahmin edebilir misiniz?

Bir yılbaşı kartı nedeniyle cezalandırılacağınızı düşünebilir misiniz?

Bütün bunlar dürüst bir devlet memuru olan Yozgat Hukuk İşleri Müdürü Asım Aslan’ın başına geldi.Yıllar önce partizanlık yapmadığı, tarafsız olup iktidar partisinin çıkarlarını korumadığı için Asım Aslan’ın başı derde girmişti.

Yozgat Valisi onun hakkında soruşturma açtırmış, eski bir tarihte yazdığı "Sömürülen Atatürk" adlı kitabında bölücülük yaptığı iddiasıyla Kayseri Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne şikayet etmişti. Yargılama 1986 yılından 1993 yılına kadar sürmüş, bu arada o günkü ANAP iktidarı onu kara listeye almıştı...

O tarihte, Yozgat Hukuk İşleri Müdürü iken 210 bin lira maaş alan Asım Aslan, tayin edildiği yeni görevinde 98 bin lira maaş almaya başlamıştı. Böylece ailesiyle birlikte açlığa mahkum edilmiş oluyordu.

"Adalet istiyorum" diye bağıran Asım Aslan, uzun bir hukuk mücadelesinden sonra aklandı, görevine döndü ama çilesi bitmedi!

Bu defa yazdığı bir yılbaşı tebrik kartı sakıncalı bulundu, mahkemelik oldu, insan haklarını, demokrasiyi, barışı savunan yılbaşı tebrik kartı nedeniyle tekrar cezalandırılıp devlet memurluğundan çıkarıldı.İzlenen, dinlenen, gözaltına alınan ve 7 yıl yargılanan yılbaşı tebrik kartı şöyle:


"Yeni yılınızı, insan haklarının çiğnenmediği, düşünce suçunun olmadığı, demokrasinin tüm kurumlarıyla işler hale geldiği, emekçi sınıfların da kapitalist sınıflar gibi örgütlenip devlet yönetiminde söz sahibi oldukları, milli gelirin adil dağıtıldığı, sosyal adaletin gerçekleştiği, ekonomimizin IMF’nin ve para babalarının çıkarlarına göre değil, çalışan geniş halk kitlelerinin çıkarlarına göre yönetildiği, kalkınmış, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmış, tam bağımsızlığın, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin, dostluğun, sevginin egemen olduğu yepyeni bir Türkiye’nin özlemiyle kutlar, sağlık, başarı ve mutluluk dilerim...

ASIM ASLAN-Yozgat Hukuk İşleri Müdürü"
Bu yılbaşı kartı tüm devlet yetkililerini ayağa kaldırdı, dava açıldı.

2 Cumhuriyet Savcılığı ile 8 mahkeme (toplam 62 savcı ve yargıç) yılbaşı kartı ve ona bağlı davaları karara bağlamak için yıllarca çalıştı.

Yılbaşı kartı 7 yıl yargılandı ve sonunda aklandı.

"Bir yılbaşı kartı ile bu denli uğraşan devlet yetkilileri, hortumcular, soyguncular, hırsızlar, mafyalar, çetelerle uğraştılar mı acaba?" diyen Asım Aslan, "Bir Yılbaşı Kartının Hikayesi" adında kitap yazıp başına gelenleri anlattı. (İletişim: 0 542 642 89 66)

Pişmiş tavuğun başına bile gelmeyen haksızlıkları yaşayan Asım Aslan:

"Yıllarca süren hukuk mücadelesini kazandım. Mahkemeler yılbaşı kartını ve beni akladılar. Dünyanın hangi demokratik bir ülkesinde devlet yetkilileri, insan haklarını, barışı ve özgürlüğü savunan bir yılbaşı kartı ile bu denli uğraşıyor acaba?" diyor.

Asım Aslan’ın bilmediği gerçek şu: Bu ülkede dürüst olmak da, hak aramak da çoğu zaman tehlikelidir!