...................
...................
“HİÇ KİMSENİN CEZAYİRLİLERİN KANINDAN FAYDALANMAYA HAKKI YOKTUR”
Haber Merkezi
Hürriyet Gazetesi, 7 Ocak 2012
                         
...................
 
...................
Cezayir Başbakanı, Türk yetkililerin Fransa’yla yaşadıkları “soykırım” tartışmalarında Cezayir tarihine gönderme yapmaktan vazgeçmelerini istedi.

Associated Press’in haberine göre, Başbakan Ahmed Uyahya, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki dostlarının Cezayir’in kolonileştirilmesinin ticaretini yapmaktan vazgeçmesini” istedi.

Başkanı olduğu Ulusal Demokrasi Yürüyüşü (RND) partisinin kongresinde konuşan Uyahya, “Hiç kimsenin Cezayirlilerin kanından faydalanmaya hakkı yoktur” dedi.


ERDOĞAN "BABASINA SORSUN" DEMİŞTİ

Fransa Ulusal Meclisi’nin geçtiğimiz ay 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının “soykırım” olarak nitelendirilmesini suç sayan yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Başbakan Tayyip Erdoğan, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, Fransa’nın Cezayir’deki 132 yıllık sömürge yönetimi sırasında Cezayirlilere “soykırım” yaptığını söylemişti.

Erdoğan, "Cezayir'de Fransızların yaptığı soykırımdı. Sarkozy bu soykırımı bilmiyorsa, gitsin babası Pal Sarkozy’ye sorsun" demişti.Türkiye'den önce yanıt verdi
Hürriyet Gazetesi, 8 Ocak 2012

Cezayir'in güçlü muhalif partilerinden Ennahda Partisi'nin lideri Fatih Rebii, Cezayir Başbakanı'nın Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamaya karşılık olarak, "Türkiye'ye karşı bu açıklamada bulunanların neden Fransa'ya karşı bir şey söyleme cüretleri yok" diye sordu.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa'nın Cezayir'de yaptığı katliamlarla ilgili açıklamalarını desteklediklerini belirten Rebii, “Türkiye Fransa'ya karşı bu tavrıyla Cezayir halkına destek olmuştur" dedi.
Türkiye'nin Fransa'ya karşı ortaya koyduğu tavrın Cezayir'in içişlerine karışmak veya Cezayirlilerin kanından faydalanmak olarak yorumlanmaması gerektiğini belirten Fatih Rebii, “Türkiye'ye karşı bu açıklamada bulunanların neden Fransa'ya karşı bir şey söyleme cüretleri yok" diye konuştu.

CEZAYİR BAŞBAKANI'NIN SÖZLERİ TÜRKİYE'Yİ ŞOKE ETTİ

AA'nın sorularını telefonda cevaplayan Rebii, "Türkiye'nin ortaya koyduğu tavrın benzerini Cezayir hükümeti ortaya koymalıydı" diyerek şöyle devam etti:

“Kardeş ve Müslüman ülke Türkiye Cezayir halkının yanında yer almıştır. Bizim uzun yıllardır süren bir ortak tarihimiz ve din kardeşliğimiz var. Yıllarca beraber yaşadık. Biz tarihimizi çok iyi biliyoruz. Fransızların yazdıkları uydurma tarihe ihtiyacımız yok. Osmanlılar olmasaydı Cezayir İspanyollar tarafından işgal edilir ve Katolikleştirilirdi. Cezayir;in Fransız sömürgesi altına girmesine Osmanlılar yol açmadı. Cezayirli Müslümanların zayıflığı ve Osmanlı;nın emperyalistler tarafından dört bir yandan kuşatılması sonrası ülkemiz sömürgeleştirildi."

"TÜRKİYE'NİN TAVRINI DESTEKLİYORUZ"

Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya'nın açıklamalarına katılmadıklarını ve kınadıklarını ifade eden Rebii, Fransa Cezayir'de işlediği katliamları kabul edinceye ve bu konuda özür dileyinceye kadar Türkiye'nin ortaya koyacağı tavrı destekleyeceklerini söyledi.

Fransa'nın Cezayir'de işlediği katliamların Nazi katliamlarından daha büyük ve korkunç olduğunu bildiren Rebii, “Cezayir halkı halen Fransızların kullandığı ağır silahların ve nükleer denemelerin acısını çekiyor" dedi.
Fransa'nın 2005 yılında çıkardığı bir yasa ile Fransa'nın Cezayir'deki sömürgesini onurlandırdığını belirten Rebii, sözlerini şöyle sürdürdü; “Fransa'nın 2005'teki kararına karşı geçen yıl Cezayir parlamentosundaki 152 milletvekili Fransız Sömürgesini kınayan bir kanun tasarısı sunduk. Ancak Başbakan Ahmed Uyahya'nın partisi Demokratik Ulusal Birlik (RND) ve diğer koalisyon partileri bu yasaya karşı çıktı ve engelledi."
Fransa'ya açık destek veren Ahmed Uyahya hükümetinin istifasını istediklerini belirten Fatih Rebii, “Bu hükümet birçok alanda diplomatik başarısızlıklar sergilemiştir. Artık hiçbir desteği kalmayan bu hükümetin acilen istifa etmesi gerekiyor" diye konuştu.