www.circassiancenter.com


     
 
SİZİN ÖYKÜLERİNİZ   YAZARLARIN ÖYKÜLERİ
MODİ   KARDA KAYBOLAN KENT
YORGİ   KÖPRÜ BAŞINDA
RİLTER   GÜMÜŞ SAAT
KONUŞMAYAN PRENSES   AY ile NYAK
ASLAN KRAL   SNAĞRİT BABA
KÜÇÜK CİMİ'NİN YOLCULUĞU   KAMYON
SELİ'NİN KAYIĞI  
 
     
 

ASLAN KRAL
Mehmet  (14 yaşında), ANKARA

Ormanlar Kralı Aslan, ormandaki hayvanlar arasında dargınlık olduğunu öğrenmiş. Bunun üzerine bir süre düşünmüş, "Acaba ne yapsam ne etsem de onların arasındaki dargınlık geçse" diye.

Sonunda aklına şöyle bir fikir gelmiş. Ormanda yaşayan her türden bir hayvanı bir ay aynı bölgede yaşatmayı düşünmüş. Onlar için özel bir bölge hazırlatmış. Bütün hayvanlara da kendi türlerini temsil etmesi için birini göndermelerini haber vermiş. Bu bir ay içinde, her hayvan kendi türünün sorunlarını gidermeye ve diğerleriyle dost olamaya çalışacakmış.

Bir ay boyunca bütün hayvanlar kardeşçe yaşayacaklarına söz vermişler. Ancak içlerinde bir tilki varmış ki her ne kadar iyi görünmeye çalışsa da insanları mutsuz etmekten zevk alırmış. Zaman geçtikçe hayvanlar birbirleriyle daha yakın olmaya başlamışlar. Kötü huylu tilki bunları gördükçe hayvanların anlaşamamaları için daha farklı yollar denemeye başlamış.

Tilki önce arının yanına giderek ona yaptığı bütün balları ayının yiyeceğini söylemiş. Arı önce çok şaşırmış. "hayır" demiş ve tilkiye inanmamış. Tilki pes etmemiş ve aklına ne kadar yalan geliyorsa zavallı arıya söylemiş. Arı tilkinin anlattıkları karşısında inanmaya başlamış. Tilki arının inandığını görünce yavaşca arının yanından uzaklaşmış. Doğruca ayının inine gitmiş. Yolda gelirken arıyı gördüğünü söylemiş. Sonra yavaşça ayının kulağına eğilerek "arı bütün ballarını senin çaldığını söyledi, doğru mu ayı kardeş" demiş.

Ayı bunu duyar duymaz yerinden kalktığı gibi arının yanına koşmuş. Arı ayıyı karşısında görünce sinirlenmiş ve o ufacık bedeni ile ayıya kafa tutmaya başlamış.

Arı "Sen ne hakla benim balımı çalarsın?" der. Ayı da "Bak bak demek duyduğum doğruymuş bana nasıl inanmazsın?" der. Bu arada tilki onları uzaktan seyreder. Sonra arı "Sen benim balımı çalmak neymiş şimdi göreceksin" der ve iğnesiyle ayıya doğru saldırmaya kalkar. Ayı çırpınır ama arı sokmaya devam eder. Sonra ayı bayılır. Diğer hayvanlar ayıya yardım etmek isterken bir bölümü de arıdan yana olur. Onlardan destek oldukları hayvanı korumak için kavgaya tutuşurlar ve sonunda hepsi yaralanır.

Tilki bu duruma çok memnun olurken içinden şu duygular geçer "Bendeki akıl kimsede yok hatta ormanlar kralı aslanda bile. Bir sözcükle burayı cehenneme çevirdim" Tilki bu duygular içindeyken ormanlar kralı aslan durumdan haberdar olur ve tüm hayvanları sorguya çeker ve sorar "Ben size bir ay boyunca güzel geçineceksiniz kavga etmeyeceksiniz demedim mi?" der. Arı ya da "Söyle bakayım ayıya neden saldırdın?" Arı "Kralım o benim balımı çaldı." Aslan "Peki bunu ispatlaya bilir misin" der. Arı "Şey evet tilki onu balımı çalarken görmüş bana öyle söyledi." Aslan tilkiyi çağırır ve sorar: "ayıyı arının balını çalarken gördün mü?" Kurnaz tilki hiç düşünmeden gördüm der. Sonra ayıyı çağırır: "Balı sen mi çaldın?" Ayı ben çalmadım der. "Beni inimde uyurken uyandıran tilki arı balını senin çaldığını söylüyor doğru mu? dedi. Ben de durumu anlamak için arının yanına gittiğimde bana saldırdı" der.

Sonunda ormanlar kralı aslan suçlunun tilki olduğunu anlar. Bütün hayvanlar o anda tilkiye çok kızarlar. Sonunda başta arı ve ayı olmak üzere tilki herkesten özür diler. Bir daha bir olayı anlamadan birini suçlamayacaklarına ve bir daha kavga etmeyeceklerine dair bütün hayvanlar söz verirler...