www.circassiancenter.com


     
 
SİZİN ÖYKÜLERİNİZ   YAZARLARIN ÖYKÜLERİ
MODİ   KARDA KAYBOLAN KENT
YORGİ   KÖPRÜ BAŞINDA
RİLTER   GÜMÜŞ SAAT
KONUŞMAYAN PRENSES   AY ile NYAK
ASLAN KRAL   SNAĞRİT BABA
KÜÇÜK CİMİ'NİN YOLCULUĞU   KAMYON
SELİ'NİN KAYIĞI  
 
     
 

KONUŞMAYAN PRENSES
Başak  (10 yaşında), ANTALYA

Çok çok önce bir zamanda, çok güzel bir ülkenin Kralı ve onunda hayattaki tek yakını bir kızı varmış. Yalnız kızının bir derdi varmış. O da hiç konuşmamasıymış. Kızını çok sevmesine rağmen onun bu durumuna çok üzülüyormuş. Bu durumda elinden hiç bir şey gelmeyen Kral, ne yapacağını şaşırmış.

Sonra aklına bir fikir gelmiş. Belki kızını iyileştiren bir şey bilen vardır diye düşünmüş. Hemen ülkenin her yerine haber yollamış. Bunu başaranı da ödül olarak ülkenin yeni kralı olmak bekliyormuş.

Haberi duyan herkes, belki "ben kral olurum" demiş. Krallığın önünden geçen biri de söylenilenleri duymuş. Hiç bir iddiası yokmuş ama o da herkes gibi denemek istemiş.

O gün geldiğinde herkes krallığın önünde sıralanmış, sıranın kendilerine gelmesini bekliyormuş. Sıra bizim çocuğa gelmiş.

Krala şöyle yanıt vermiş: "Kızınız yalnızlık çekiyor. Onun bir arkadaşa ihtiyacı var." demiş. Daha sonra prensesle bir kaç gün geçirmek istediğini söylemiş. Kral da kabul etmiş.

Bu genç delikanlıya sarayda bir oda vermişler. İki gün sonra da prensesin yanına göndermişler. Genç delikanlı prensesi görünce beyninden vurulmuşa dönmüş. Çünkü prenses öyle çirkinmiş ki! Genç, onun çirkinliğine aldırmamaya çalışarak onunla konuşmaya başlamış. Prenses de ona hiç bakmayıp bir tek şey bile demiyormuş. Prensesin çirkin olduğunu kimse bilmezmiş. Çünkü onu hiç kimse yakından görmemiş.

Genç onunla her gün konuşuyormuş. Bir gün prenses kafasını kaldırıp ona bakmış. Genç o zaman belki konuşur umuduyla ardı ardına bir sürü şey anlatmış. Ama prense hiç konuşmamış. Tam iki hafta sonra genç pes etmiş ve eşyalarını toparlayıp gitmek için hazırlanırken prenses odasına gelip: "gitme, kal burada" demiş. Genç bu sözleri duyunca krala koşup anlatmış olan biteni. Kral da gence, "Sözümü tutuyorum. Ben ölünce sen yerim geçeceksin" demiş. Genç çok sevinmiş. Kral da çok mutluymuş. Çünkü kızı artık konuşuyormuş.

Genç odasında otururken düşüncelere dalmış. Ve o anda bir şey farketmiş. O ÇİRKİN PRENSESİ SEVDİĞİNİ. Bunu krala söylemiş, kral da ona "kızımla evlenir misin delikanlı" demiş. Genç de "evet efendim" demiş. Bu çirkin prensesle evlenecekleri gün prensesin yerine güzel bir kız gelmiş. Genç şaşkınlık içersinde kıza bakıp "prenses nerede" demiş. Kız da ona "Benim. Ben prensesim. Bunca zamandır beni böyle sevecek birini arıyordum. Şimdi onu buldum, o sensin." demiş. ONLAR EVLENİP MUTLU BİR HAYAT SÜRMÜŞLER.