www.circassiancenter.com


     
 
SİZİN ÖYKÜLERİNİZ   YAZARLARIN ÖYKÜLERİ
MODİ   KARDA KAYBOLAN KENT
YORGİ   KÖPRÜ BAŞINDA
RİLTER   GÜMÜŞ SAAT
KONUŞMAYAN PRENSES   AY ile NYAK
ASLAN KRAL   SNAĞRİT BABA
KÜÇÜK CİMİ'NİN YOLCULUĞU   KAMYON
SELİ'NİN KAYIĞI  
 
     
 

MODİ
Ezgi (13 yaşında), İZMİR

Çok çok uzun yıllar önce, yalnız yaşayan ve kimseyle konuşmayan bir çocuk varmış. Adı, Modi'ymiş. Modi, kimseyle konuşmadığı gibi, kendisiyle de pek barışık değilmiş. Her günü aynı şeyleri yaparak geçiriyormuş. Sabahları erken bir saatte uyanıyor, bir şeyler atıştırıp hemen evinin yanındaki ormana gidiyormuş.

Bir gün, daha o uyanmadan kapısı çalınmış. Gelen adamı ilk defa görüyormuş ama içinden bir ses, hayatının bu adamla birlikte değişeceğini söylüyormuş.

Bu gelen adamın adı "Saleme" miş ve iyi kalpli bir büyücüymüş. Mody, bu büyücünün sınırları içindeki evde oturduğu için büyücünün Mody'yi küresinden izleme şansı oluyormuş. Büyücü Saleme'in elinde gökkuşağı renklerinde bir torba varmış ve torbanın içinde de özel bir "popülerlik tozu" varmış. :))

Bu tozun yararlarından bahseden, kendini tanıtan ve Mody'ye sevdiren Saleme, bu tozdan ona vermiş ve yatarken yastığının üstüne serpmesini söyleyip ortadan kaybolmuş. Neyse, gece olunca Mody bunları yapmış. Ertesi gün uyandığında hiç bir fark görememiş. Büyük bir hayal kırıklığı yaşamış.

Tam o sırada yanına minik bir kız gelmiş. Hemen hemen Mody'nin yaşındaymış ve altın sarısı saçları varmış. Helen (kızın adı) hemen atılıp ona adını sormuş ve bir süre sonra birbirlerine ısınmışlar, oyunlar oynamışlar. Ertesi gün yine buluşmak üzere ayrılmışlar. Ertesi gün, yine oyun oynarlarken yoldan geçen bir çocuk görmüşler ve onunla da arkadaş olmuşlar. Her gün kendilerine arkadaşlar edinerek çeşitli dostluklar edinmişler.

Modi hala Saleme'in verdiği tozun hiç bir işe yaramadığını düşünüyormuş. Aslında Saleme aklına bile gelmiyormuş.

Birgün Saleme çıkagelmiş. Modi'ye: "Sen beni unuttun ama ben seni unutmadım." demiş ve kim olduğunu söylemiş. Tam o sırada Helen gelmiş ve Modi'ye o adamın (Saleme'in) kim olduğunu sormuş. Modi boş bulunup söylemiş: "O adam büyücü Saleme! Bana popülerlik tozunu verdi ve beni şu anki halime getirdi..."

Helen çok gururluymuş: "Demek büyüyle bu hale geldin! O toz olmasaydı seni fark etmeyecektim bile." deyip çekip gitmiş. Saleme de aynı hızla ortadan kaybolmuş. Zavallı Modi yine eski haline dönmüş.

Ama o günden sonra daha girişken ve fark edilir olmayı öğrenmiş ve kendi kendine: "Bu iş büyüyle değil, çabayla gerçekleşir" demiş. Ve Saleme'i hayatından silip atmış. Geleceğe umutla bakıyormuş artık!