www.circassiancenter.com


     
 
SİZİN ÖYKÜLERİNİZ   YAZARLARIN ÖYKÜLERİ
MODİ   KARDA KAYBOLAN KENT
YORGİ   KÖPRÜ BAŞINDA
RİLTER   GÜMÜŞ SAAT
KONUŞMAYAN PRENSES   AY ile NYAK
ASLAN KRAL   SNAĞRİT BABA
KÜÇÜK CİMİ'NİN YOLCULUĞU   KAMYON
SELİ'NİN KAYIĞI  
 
     
 

RİLTEL
Nazlı  (10 yaşında), İSTANBUL

Bir gün bir tilki yavrusu ormanda kendi kendine dolaşırken kaybolmuş. Hava gitgide kararıyormuş. Yavru tilki Rilter, hem korkmaya hem de acıkmaya başlamış.

Sonra bir mağara bulmuş ve oraya saklanmış. Açlıktan uykusu da gelmiyormuş. Ama birden bir şimşek çakmış ve mağaranın girişinde öyle bir ışık şaçmış ki, Rilter'in gözleri kamaşmış. Hemen ardından duyulan gök gürültüsüyle de çok korkmuş ve bu olayla birlikte Rilter bayılmış.

Bir süre sonra ayıldığında ise karşısında belli belirsiz birinin olduğunu görmüş.

Bu, Rilter'in iyilik meleğiymiş. Rilter'i annesinin yanına götürmek için gelmiş. Rilter çok sevinmiş.

Tam gidecekleri sırada, bu sefer de Rilter'in kötülük meleği gelmiş. Kendisi ile gelmesini, onu çok güzel yerlere götüreceğini söylemiş. İyilik meleği annesinin onu çok merak ettiğini ve çok üzüldüğünü söylemiş Rilter'e. Rilter ise kararsız kalmış. Bu arada kötülük meleği onu sürekli kışkırtıyor, çok eğleneceklerini ve daha sonra da annesinin yanına gidebileceğini söylüyormuş. Rilter hala kararsızmış ama kötülük meleği'nin anlattıkları da çok hoşuna gitmiş. Sonunda onunla gitmeye karar vermiş.

İyilik meleği ona yanlış yaptığını söylemiş ama Rilter onu duymamış bile. Kafasında kötülük meleğinin anlattığı güzel şeyler varmış. Kötülük meleği ve Rilter yola çıkmışlar.

Uzun bir yolculuktan sonra çok korkunç bir yere varmışlar. Kötülük meleğinin anlattığı o güzel şeyler burada yokmuş. Sonra bir kapının önüne gelmişler. Üstündeki tabelada KÖTÜLÜKLER ÜLKESİNİN GİRİŞİ yazıyormuş. Rilter kötülük meleği ile gittiği için pişman olmuş.

Rilter çok korkmuş. Keşke iyilik meleğinin sözünü dinleseydim diye düşünmüş. Ama iş işten çoktan geçmiş. Kötülükler ülkesine girince birden iyilik meleğini görür gibi olmuş. Hıh, iyilik meleğinin burada işi ne? Ama bu hayal değilmiş.

İyilik meleği Rilter'a:
-Sana son bir şans veriyorum. Ya benimle gel, ya da burada kal.

Rilter hemen:
-Çok teşekkür ederim. Tabi ki seninle geleceğim.

Ve iyilik meleği gizlice Rilter'i dışarı çıkarmış. Sonra onu evine bırakmış. Rilter, ailesine kavuşmanın sevinci ile koşup onara sarılmış.